În zilele de 1 şi 2 septembrie 2017, s-a desfăşurat la Călăraşi play-off-ul Campionatului Naţional de Juniori III, competiţie la startul căreia s-au aliniat CSS Târgu Neamţ, CSS Botoşani, CSS 6 Bucureşti şi echipa CSS Călăraşi, antrenată de profesor Ion Bălan.

Sportivii secţiei călărăşene de baseball au obţinut victorii pe linie, în toate meciurile disputate: cu CSS Târgu Neamţ, scor     14 – 2; cu CSS 6 Bucureşti 7 – 0; cu CSS Botoşani, scor 28 – 1.

După desfăşurarea celor trei turnee, clasamentul a arătat astfel: pe primul loc s-a aflat CSS Călăraşi, pe locul secund s-a clasat CSS Târgu Neamţ, pe locul trei s-a poziţionat CSS Botoşani, iar pe locul 4 a urcat CSS 6 Bucureşti.

Pentru Clubul Sportiv Şcolar Călăraşi au evoluat următorii juniori: Cătălin Franţ, Gabriel Neculai, Alexandru Romaneţ, Andrei Ghiţă, Cătălin Melente, Sorin Petre, Ionuţ Lazăr, Gabriel Tănase, Robert Ghiţă, Andrei Dobre, Alexandru Franţ, Paul Florian Druncea, Andrei Dobre, Cosmin Caracaş, Bogdan Merişanu, Răzvan Buiac, Teodor Florea.

Sportivul Cătălin Franţ a obţinut titlul de MVP-ul campionatului, Alexandru Romaneţ a fost desemnat “Cel mai bun pitcher”, iar Gabriel Neculai s-a ales cu diploma de “Cel mai bun batter”.