Pe o vreme splendidă, peste 2.500 de iubitori ai fotbalului au savurat duminică după prânz o nouă victorie obţinută în acest sezon de Dan Alexa&Co. Arena “Ion Comşa” din Călăraşi a găzduit, în premieră, duelul dintre Dunărea şi FC Argeş din cadrul etapei a 17-a a Ligii a 2-a. Spectacol în teren, dar şi în tribună, care s-a încheiat cu victoria „galben – albaştrilor”, scor 2 – 1. A fost cel de-al 14-lea joc disputat sub comanda lui Dan Alexa, încununat cu un succes dedicat lui Sandu Munteanu şi lui Nicolae Iorga, doi oameni minunaţi care fac parte din staff-ul tehnic şi care săptămâna trecută au fost victimele unui grav accident rutier, ce a avut loc la întoarcerea de la Brăila.

Dunărea Călăraşi a început în forţă, ratând două mari ocazii prin Alexandru (minutul 4) şi Cristea (11). Argeşenii nu doar că au scăpat cu faţa curată, dar au reuşit chiar să deschidă şi scorul în minutul 16. După o acţiune personală, golgeterul „violei”, Ionuţ Năstăsie a şutat plasat de la peste 25 de metri lângă bara din stânga, jos, mingea ciupind şi pământul în faţa lui Cezar Lungu intrând în plasă.
Lovitura grea primită de gazde a continuat să iniţieze alte atacuri la poarta lui Grecu. Cristea (minutul 19), Mezu (24, Pană (minutul 26) şi Kanda (44) au fost aproape de a egala, însă de fiecare dată balonul s-a scurs pe lângă buturile portarului argeşean de 25 de ani.
Oaspeţii au fost şi ei la un pas de a-şi mări diferenţa în ultimul minut de joc. Oancea a pătruns în careu pe dreapta, a fost ţinut de tricou de Tomozei, însă a continuat, n-a căzut în careu pentru a primi penalty, centrând apoi în faţa porţii, fără rezultat.
Pauza a fost un sfetnic foarte bun pentru Dan Alexa, care l-a lăsat pe bancă pe Bogdan Danciu, locul său fiind luat de Marian Drăghiceanu. „Piticul” Dunării a animat jocul în repriza secundă, care avea să aducă şi golurile izbăvitoare.
În minutul 54, Dunărea a egalat. După o lovitură liberă din stânga executată de Bodo Kanda, respinsă în faţă şi urmată de şutul în blocaj al lui Drăghiceanu, mingea a ajuns în dreapta la Missi Mezu, care a centrat cu latul, în forţă, din marginea careului, în faţa porţii, iar Cristian Puşcaş a înscris din trei metri, de la bara a doua.
Impulsionată de gol, dar şi de susţinerea frenetică a celor prezenţi, Dunărea Călăraşi a trecut în avantaj în minutul 76. Bodo Kanda a executat o lovitură liberă din stânga, trimiţând lung la bara a doua, acolo de unde Silviu Pană a câştigat duelul aerian reluând cu capul pe lângă Nicuşor Grecu. Mingea a lovit sub transversală şi a căzut după linie, apoi la bara a doua, acelaşi Cristian Puşcaş a împins şi el balonul în plasă, dar acesta trecuse deja linia porţii.
2 – 1, rezultat cu care avea să se încheie şi partida în ciuda finalului dominat uşor de oaspeţi.
Cu 39 de puncte în cont, Dunărea Călăraşi se pregăteşte de acum pentru confruntarea cu Chindia, programată la Târgovişte sâmbăta aceasta, de la ora 12:00. Viitoarea adversară a călărăşenilor n-a reuşit decât o remiză la Afumaţi şi ocupă în continuare locul 3, cu 35 de puncte. (sursa: afcdunareacalarasi.ro)

Dunărea Călăraşi – FC Argeş, scor 2 – 1
Au marcat: Puşcaş (54’), Pană (76’)/Năstăsie (16’)
Au evoluat echipele:
Dunărea Călăraşi: Lungu (cpt.) – Ţenea, Manole, Puşcaş, Tomozei -Pană, Cristea – Mezu (62’ Munteanu), Danciu (46’ Drăghiceanu), Kanda – Alexandru (80’ Vasile).
Rezerve: Popa – Mesquita, Puşcaşu, Gassama
Antrenor: Dan Alexa
FC Argeş: Grecu – Tofan, Mihăescu, Vişa, Stan (Popa 80’) – Oancea, Şerban, Costin (cpt.), Grecu (Barbu 88’) – Nilă, Năstăsie (Stoica 88’).
Rezerve: Oprican – Cruceru, Andrei, Bârzan
Antrenor: Augustin Eduard
Arbitru: Eduard Ioniţă, asistenţi: Florin Iacob şi Erchian Ionus (toţi din Constanţa).
Cartonaşe galbene: Manole (90’)/Costin (54’)

Etapa a 17-a/Rezultate

CS Baloteşti – Metaloglobus Bucureşti scor 2 – 0
Au marcat: V. Andrei (71’), A. Gojnea (85’)
CS Afumaţi – Chindia Târgovişte scor 0 – 0
Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava scor 0 – 1
A marcat: M. Matei (87’)
Olimpia Satu Mare – Dacia Unirea Brăila scor 3 – 2
Au marcat: Ol. Lusamba (27’, 60’), S. Jurj (48’)/S. Frunză (40’, 42’ – penalty)
UTA Arad – ASA Târgu Mureş scor 1 – 2
Au marcat A. Cârstocea (90+4’)/R. Candrea (38’), R. Băjan (72’)
Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timişoara scor 1 – 1
Au marcat: B. Dănăricu (29’)/Cl. Matiş (52’)
CS Mioveni – Sportul Snagov scor 2 – 2
Au marcat: R. Ayza (45’), C. Năstăsie (80’)/I. Şerban (49’), Cl. Borţoneanu (53’)
Dunărea Călăraşi – Fotbal Club Argeş scor 2 – 1
Au marcat: Cr. Puşcaş (54’), S. Pană (76’)/I. Năstăsie (16’)
ASU Poli Timişoara – Luceafărul Oradea scor 2 – 0
Au marcat D. Sorescu (10’), I. Plămadă (85’)
FC Hermanstadt – Academica Clinceni scor 2 – 0
Au marcat: B. Rusu (12’ – penalty), Şt. Blănaru (61’)