Peste 50 de copii de la secțiile de atletism și baseball ale Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Călărași au primit echipamente din partea companiei Sofidel România.

Potrivit unei informări a CSS Călăraşi, în baza unui contract de sponsorizare negociat și derulat din vara anului trecut, sportivii au primit echipamentele de prezentare la mijlocul lunii decembrie, din partea reprezentantului firmei, Gigi Matei. „Compania și-a exprimat dorința de a sprijini material tinerii sportivi ai clubului nostru, copii foarte dedicați pasiunii lor pentru sport, având rezultate deosebite în competițiile naționale și internaționale, majoritatea dintre ei fiind medaliați sau componenți ai loturilor naționale ale României. Extrem de binevenit pentru sportivii noștri, echipamentul a constat în: trening de prezentare, pantofi sport, geantă sport, bluză de fâș, inscripționate cu sigla sponsorului și cea a clubului”, se arată într-un comunicat de presă al Clubului Sportiv Şcolar Călăraşi.

Rezultatele sportivilor secţiilor de atletism şi baseball, obţinute în anul 2017

Secțiile de atletism și baseball au fost, și anul trecut, secțiile cu cele mai bune rezultate la competițiile naționale, aducând cele mai multe medalii în zestrea CSS Călăraşi.

La secţia de atletism, profesorii Marius Tătaru și Daniela Sturz depun eforturi uriaşe pentru ca sportivii să obţină rezultate frumoase. În 2017, secţia de atletism a înregistrat următoarele rezultate: Mihai Ștefan Lică, component al lotului național de juniori 2, a câştigat medalii de argint și bronz la Campionatele Naționale de juniori 3; Antoniu Grama a obţinut trei medalii de bronz la Campionatele Naționale de junior; Cosmin Tătaru a câştigat două locuri 4 la Campionatele Naționale de copii 1; Diana Radu s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Național de copii 2; Ionuț Vasile a fost finalist la Campionatul Național juniori 2; Olimpia Năstase a fost finalistă la Campionatul Național juniori 2; Ștefania Gheorghe a fost finalistă la Campionatul Național juniori 2; Cătălin Vasile a fost finalist la Campionatul Național de copii 3.

Tot anul trecut, echipele de baseball, antrenate de profesorul Ion Bălan, au câștigat tot ce se putea câștiga: patru medalii de aur, una de argint și titluri de campioni naționali la toate categoriile de vârstă, plus o participare la Campionatul Mondial intercluburi “Little League” a juniorilor 3.

Echipa de juniori 1 (16 – 18 ani) a obţinut locul întâi la Campionatul Național şi, de asemenea, s-a clasat pe primul loc la Campionatul Național Școlar. Acestea rezultate au fost câştigate prin sportivii: Daniel Olteanu, Ștefan Ismail, Mihai Adem, Cristi Tămâianu, Sabin Lupu, Ionuț Caraman, Ionuț Asanageanu, Lucian Ion, Ciprian Simion, Ștefăniță Eremia, Lucian Oprea, Alin Croitoru, Andrei Radu, Ionuț Culea și George Deacă.

Echipa de juniori 2 (13 – 15 ani) a câştigat locul întâi la Campionatul Național prin sportivii: Lucian Oprea, Ionuţ Culea, Marius Iordache, Cristian Stanciu, Mihai Olteanu, Valentin Ungureanu, Răzvan Ivan, Valentin Constantin, Cristian Deacă, Gabriel Ionescu, Andrei Druncea, Rareş Iancu, Ionuţ Stancu, Vladimir Oprişan, Robert Ion. La turneul final al Campionatului Naţional, sportivul Lucian Oprea a obţinut titlul de MVP-ul campionatului, dar şi titlul de „Cel mai bun pitcher”, iar sportivul Cristian Stanciu a obţinut diploma de „Cel mai bun batter”.

Echipa de juniori 3 (10 – 12 ani), s-a clasat pe primul loc la Campionatul Național şi pe locul doi la Campionatul Național de sală U11 prin sportivii: Cătălin Franţ, Gabriel Neculai, Alexandru Romaneţ, Andrei Ghiţă, Cătălin Melente, Sorin Petre, Ionuţ Lazăr, Gabriel Tănase, Robert Ghiţă, Andrei Dobre, Alexandru Franţ, Paul Florian Druncea, Andrei Dobre, Cosmin Caracaş, Bogdan Merişanu, Răzvan Buiac, Teodor Florea. La turneul final al Campionatului Naţional, sportivul Cătălin Franţ a obţinut titlul de MVP-ul campionatului, Alexandru Romaneţ a fost desemnat „Cel mai bun pitcher”, iar Gabriel Neculai s-a ales cu diploma de „Cel mai bun batter”.

Echipa de copii a CSS Călărași, pregătită de profesorul Ion Bălan a participat, în perioada 17 – 25 iulie 2017, la Campionatul Mondial intercluburi „Little League” – regiunea Europa – Africa. La acest turneu desfășurat în Polonia au luat parte 14 țări:  Austria, Belarus, Belgia, Croaţia, Republica Cehă, Germania – Statele Unite ale Americii, Ungaria, Italia, Polonia, România, Spania, Olanda, Marea Britanie şi Ucraina.