Sâmbătă şi duminică s-au desfăşurat şase din cele opt partide ale rundei a 26-a a campionatului Ligii a 2-a. Partidele Pandurii Târgu Jiu – CS Baloteşti şi Sportul Snagov – Dacia Unirea Brăila au fost amânate din cauza vremii nefavorabile.
Dunărea Călăraşi n-a jucat întrucât adversara sa, Olimpia Satu Mare, s-a retras din campionat, echipa călărăşeană câştigând cu 3 – 0 prin neprezentare. În consecinţă toate cele trei puncte rămân în contul „galben – albaştrilor” care plusează şi la „adevăr”.
Sâmbătă, 24 martie, Chindia Târgovişte a câştigat la Timişoara cu scorul de 3 – 2, marcând golul victoriei prin Martac, cu 13 minute înainte de final.
Duminică, 25 martie, FC Hermannstadt s-a impus la limită, cu 1 – 0 (gol marcat de Ştefan Blănaru, în minutul 10), la Timişoara, în duelul cu ASU Poli. Bănăţenii au ratat un penalty prin Cornel Predescu, în minutul 21.
Situaţia rămâne neschimbată în Top 3. Dunărea Călăraşi este pe prima poziţie, cu 59 de puncte, pe locul 2 se află FC Hermannstadt, cu 56 de puncte, iar pe a 3-a poziţie se clasează Chindia Târgovişte, cu 52 de puncte.
Etapa a 27-a se va desfăşura în zilele de 31 martie şi 1 aprilie. Dunărea Călăraşi va reveni în faţa suporterilor pentru duelul cu UTA Arad, programat duminică, 1 aprilie, de la ora 13:30.
Până atunci, Dan Alexa & Co. vor juca miercuri, 28 martie, la Buftea, cu CS Baloteşti. Meciul contând pentru etapa a 23-a, trebuia să se desfăşoare în zilele de 3 şi 4 martie, însă a fost amânată din cauza vremii nefavorabile. (sursa: afcdunareacalarasi.ro)