Miercuri, 28 martie, începând cu ora 16:00, pe terenul sintetic al Federaţiei Române de Fotbal de la Buftea va avea loc partida CS Baloteşti – Dunărea Călăraşi, din cadrul etapei a 23-a, amânată din cauza vremii nefavorabile.

Prima confruntare dintre cele două echipe s-a desfăşurat anul trecut la Călăraşi, mai exact pe 23 august, în cadrul etapei a 4-a. Dunărea Călăraşi s-a impus cu scorul de 2 – 1. Eugen Nica, de la oaspeţi, a deschis scorul încă din minutul 2, egalarea survenind după o oră şi două minute graţie reuşitei semnate de Valentin Alexandru (64). Cu şapte minute înainte de final, fundaşul central Bogdan Şandru a înscris golul victoriei, iar Dunărea Călăraşi a rămas cu toate cele trei puncte. La acel joc, actualul antrenor Dan Alexa a urmărit partida din tunelul de acces, banca tehnică fiind condusă de antrenorul cu portarii, Ion Manu. Ilfovenii l-au avut pe bancă pe Laurenţiu Diniţă.
Înaintea celui de-al doilea duel, Dunărea Călăraşi ocupă primul loc, cu 59 de puncte, în vreme ce Baloteştiul e pe a 17-a poziţie, cu 24 de puncte.
În runda a 26-a, Dunărea Călăraşi n-a jucat, câştigând prin neprezentare, scor 3 – 0, partida cu Olimpia Satu Mare, care s-a retras din campionat.
CS Baloteşti n-a mai făcut deplasarea la Motru pentru disputa cu Pandurii din cauza vremii nefavorabile iar partida a fost amânată. În pauza de iarnă ilfovenii s-au întărit cu fraţii Herea, Claudiu şi Ovidiu ei marcând golurile Baloteştiului în ultimul joc disputat acasă cu UTA Arad şi încheiat la egalitate, 2-2.

Ce a fost în tur

23 august 2017, Stadionul „Iona Comşa”, Dunărea Călăraşi – CS Baloteşti 2 – 1
Au marcat: Alexandru (64), Şandru (83)/Nica (2)
Dunărea Călăraşi: Lungu – Ţenea, Ibrian, Şandru, Matei (56 Mardare), Danciu, Preoteasa, Pană, Kanda, Puşcaşu (60 Pop), V. Alexandru (86 Puşcaş).
Rezerve: Popa – Niculae, Dincă, Roşca.
Antrenor: Ion Manu
CS Baloteşti: Iordan – Dedu, Răuţă, Marciuc, Filip, Coman (62 Neagu), Ion, Gojnea (74 Paraschiv), Ciubuc (79 Suciu), Pătraşcu., Nica.
Rezerve: Fulga – Mirescu, Hurdubei, Andrei.
Antrenor: Laurenţiu Diniţă.
Cartonaşe galbene: Ibrian (28), Kanda (35), Danciu (67), Preoteasa (88)/Marciuc (72), Ion (74).
Arbitru: Robert Avram, asistenţi: Marian Truţă şi Alexandru Mihăilă. (sursa: afcdunareacalarasi.ro)