Clubul Sportiv Şcolar (CSS) Călăraşi a publicat, pe site-ul www.csscalarasi.ro, rezultatele obţinute de elevii – sportivi în anul 2017 – 2018 (perioada 1 septembrie 2017 – 31 august 2018), la competiţiile naţionale şi internaţionale.

 

Rezultatele secţiei de atletism

 

Secţia de atletism, unde antrenori sunt profesorii Marius Tătaru, Daniela Sturz şi Viorica Prodan, a obţinut următoarele rezultate: locul I (medalie de aur) în proba de 800 de metri B, copii I, Sorin Pricopi, la Campionatul Naţional de Copii (10 iunie 2018, București); locul I (medalie de aur) în proba de triplusalt B, juniori III, Lică-Mihai Ștefan, la Cupa de Iarnă (9 – 10 decembrie 2017, București); locul I (medalie de aur), 400 de metri F, Ștefania Gheorghe, la Cupa Athletic Star (12 noiembrie 2017, București); locul II (medalie de argint), lungime B, cadeți, Lică-Mihai Ștefan, la Cupa Athletic Star (12 noiembrie 2017, București); locul II (medalie de argint), 400 de metri F, Olimpia Năstase, la Cupa Athletic Star (12 noiembrie 2017, București); locul III (medalie de bronz), 400 de metri B, Antoniu Grama, la Cupa Athletic Star (12 noiembrie 2017, București); locul III (medalie de bronz), 800 de metri B, sportivul Antoniu Grama, la Cupa de Iarnă (9 – 10 decembrie 2017, București); locul III (medalie de bronz) în proba de 400 de metri B, juniori II, Vasile Ionuț, la Cupa de Iarnă (9 – 10 decembrie 2017, București); locul I, în proba de 600 de metri B, copii II, Costin Neagu, la Cupa Începătorului (25 – 26 noiembrie 2017, București); locul II, în proba de 800 de metri F, copile I, Raisa Lucan, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța); locul IV, în proba de 200 de metri garduri F, copile I, Diana Radu, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța); locul I, în proba de greutate F, copile I, Cristina Crivăț, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală, (19 mai 2018, Constanța); locul I, în proba de 800 de metri B, copii I, Sorin Pricopi, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală, (19 mai 2018, Constanța); locul II, în proba de 800 de metri B, copii I, Costin Neagu, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța); locul III, în proba de 150 de metri F, copile II, Mihai Iustina, la Campionatul Național de copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța); locul III, în proba de greutate F, copile II, Irina Ungureanu, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța); locul IV, în proba de 150 de metri B, copii II, Cătălin Vasile, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța); locul I, în proba de 150 de metri F, copile III, Diana Călin, la Campionatul Național de Copii, etapa zonală (19 mai 2018, Constanța).

 

Sportivii secţiei de atletism, convocaţi în loturile naționale ale României

 

Sportivii secţiei de atletism, selectaţi în loturile naționale ale României, sunt următorii: Lică-Mihai Ștefan, component al lotului național de cadeți, în proba de triplusalt; Andreea Fanache, componentă a lotului național de juniori III, în proba de triplusalt.

 

Rezultatele secţiei de baseball

 

Secţia de baseball, al cărei antrenor este profesor Ion Bălan, are următoarele rezultate: echipa de baseball CSS Călărași a reprezentat România la Campionatul Mondial „Little League”, turneul de calificare pentru Europa şi Africa, desfăşurat în Polonia, Kutno, 25 iunie – 2 iulie 2018; locul I (medalie de aur) la Campionatul Național de Baseball juniori I, 15 – 17 septembrie 2017, Botoșani; locul I (medalie de aur) la Campionatul Național de Baseball juniori II, 8 – 10 septembrie 2017, Alexandria; locul I (medalie de aur) la Campionatul Național de Baseball juniori III, 1 – 3 septembrie 2017, Călăraşi; locul II (medalie de argint) la Campionatul Național de Baseball U12, Călăraşi, 25 – 26 noiembrie 2017; locul I (medalie de aur) Cupa României la Baseball juniori II, 29 septembrie – 1 octombrie 2018, Târgu Neamț; locul II (medalie de argint) la Campionatul Național Școlar, Târgu Neamt, 8 – 10 iunie 2018; locul I (medalie de aur) la Campionatul Național de Baseball juniori III, 30 august -1 septembrie 2018, Roman.

 

Sportivii secției de baseball, selecționați în loturile naționale ale României

 

Sportivii secției de baseball, convocaţi în loturile naționale ale României, sunt: Răzvan Ivan, Cristian Deacă, Valentin Constantin, Cristian Stanciu, Ionuţ Stancu, Gabriel Ionescu, Marius Iordache, Rareș Iancu, sportivi selecţionaţi în Lotul Național de Baseball Juniori II, al României, participanți la Campionatul European de Baseball juniori II, din Croația.

 

Rezultatele secţiei de canotaj

 

Secţia de canotaj, unde antrenor este profesor Cristina Pleşea, are următoarele rezultate: locul II (medalie de argint) în proba de 2X, sportivii Ștefan Petcu și Ioan Andrei Maer,  la Campionatul Naţional de Juniori III, 5 – 8 iulie 2018, Iași.

 

Rezultatele secţiei de kaiac-canoe

 

Secţia de kaiac-canoe, care îl are ca antrenor pe profesor Daniel Moise, deţine următoarele rezultate: locul III (medalie de bronz) în proba Kaiac 2, categoria juniori I, Adrian Budileanu și Andrei Lungoci – la juniori I – la „Cupa Olimpia” – 1 octombrie 2017, Snagov; locul II (medalie de argint) în proba de Kaiac 4, 1000 de metri, categoria juniori I, Cătălin Burlacu, Andrei Lungoci, Mădălin Filip și Adrian Budileanu, la Campionatul Național Școlar 8 – 9 mai 2018, Bascov; locul II (medalie de argint) în proba de Kaiac 4, 500 de metri, categoria juniori I, sportivii Cătălin Burlacu, Andrei Lungoci, Mădălin Filip și Adrian Budileanu, Campionatul Național Școlar 8 – 9 mai 2018, Bascov.

 

Rezultatele secţiei de handbal

 

Secţia de handbal (antrenori Ioan Bota, Mihăiță Stănescu, Ciobanu Alexandru) deţine următoarele rezultate: participare la Semifinala Campionatului Național de Handbal Juniori I, la Mediaș, 18 – 22 aprilie 2018; participare la Semifinala Campionatului  Național de Handbal Juniori II, la Turda, 1 – 6 mai 2018; participare la Semifinala Campionatului  Național de Handbal Juniori III, la Turda, 25 – 29 aprilie 2018.

Sportivii secției de handbal, selectaţi în loturile naționale ale României, sunt: Daniel Panait, convocat la lotul național juniori I, participant la turnee internaționale de handbal în Slovacia și Portugalia; Nicolae Costea, Gabriel Chirea, Cezar Cristescu și Costin Neață, selecţionaţi în lotul național de handbal cadeți.