Aproape 3.000 de suporteri au asistat duminică după-amiază, pe o vreme foarte bună pentru fotbal, la duelul dintre Dunărea şi FC Voluntari, desfăşurat la Călăraşi în cadrul etapei a 11-a a ligii I Betano.

Oaspeţii au venit cu gânduri mari, sperând să obţină prima victorie stagională. Cu vedetele sale în teren, Aissa Laidouni şi Abdelhak Belhameur, FC Voluntari a irosit prima mare ocazie de gol în minutul 12, când Alexandru Răuţă a şutat năprasnic de la circa 28 de metri, uşor lateral dreapta, balonul izbindu-se de bara din stânga lui Straton.

Un sfert de oră mai târziu, Ion Gheorghe a speculat o eroare în defensivă a lui Ionuţ Ţenea, însă balonul şutat a fost respins de Cătălin Straton.

Oaspeţii au mai bifat o ocazie în minutul 30, însă acelaşi Ion Gheorghe a reluat cu capul din careu, mingea trecând pe lângă poartă.

În ciuda acestui uşor forcing al ilfovenilor, Dunărea Călăraşi a deschis scorul în minutul 34. Din întoarcere, aproape de linia de mijloc, Silviu Pană l-a „deschis” în „adâncime” pe Ndiaye Mediop, care, deşi a fost talonat de Bogdan Bucurică, a trimis cu stângul în plasă, pe lângă Cosmin Vâtcă.

Prima parte s-a încheiat în avantaj pentru Dunărea Călăraşi, care n-a ezitat să blocheze toate căile de acces spre buturile lui Cătălin Straton încă din startul reprizei secunde. În acest sens, Dan Alexa l-a scos din teren pe Vali Alexandru şi a fortificat linia mediană, introducându-l pe Gabi Simion.

Oaspeţii au prins curaj şi au ieşit tot mai mult în atac, Laidouni, Belahmeur ori nou – intratul Gabi Deac forţând egalarea, care s-a produs totuşi în minutul 79. Intrat pe teren în locul lui Bodo Kanda, în minutul 54, Alexandru Munteanu a pierdut o minge în preajma careului formaţiei călărăşene, iar din cornerul rezultat, Ricardinho a reluat cu capul din şase – şapte metri, restabilind egalitatea.

Dunărea Călăraşi a ieşit din carapace, încercând să întoarcă rezultatul în favoarea sa, însă Valentin Munteanu, introdus în minutul 71 în locului lui Keyta, a irosit o bună ocazie în minutul 87, şutând mult peste poartă, dintr-o poziţie ideală. Şi Voluntariul putea preia conducerea, însă Abdelhak Belhameur n-a găsit poarta în minutul 89.

S-a terminat 1 – 1, rezultat care nu l-a mulţumit pe antrenorul Dan Alexa. Dunărea Călăraşi a bifat a cincea remiză stagională şi a urcat deocamdată pe 8, totalizând 14 puncte.

Etapa viitoare, „galben – albaştrii” vor juca în deplasare, pe 22 octombrie, cu Dinamo Bucureşti.

Dunărea Călăraşi – FC Voluntari 1 – 1 (1 – 0)

Au marcat: Ndiaye Mediop (34’)/Ricardo José Veiga Varzim Miranda (Ricardinho) (79’)

Dunărea (1 –  4 – 4 – 2): 25. Cătălin Straton – 3. Ionuţ Ţenea, 25. Walace Alves da Silva, 17. Alin Dobrosavlevici, 44. Denis Ispas – 11. Bodo Kanda (22. Alexandru Munteanu, 54’), 15. Silviu Pană, 4. Cristi Puşcaş, 21. Hamidou Keyta (10. Valentin Munteanu, 71’) – 29. Ndiaye Mediop, 19. Valentin Alexandru (5. Gabriel Simion, 46’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 20. Bogdan Şandru, 55. Alexandru Bourceanu, 33. Sacha Clemence.

Antrenor: Dan Alexa

FC Voluntari (1 – 4 – 4 – 1 – 1): 82. Andrei Vâtcă – 22. Ricardinho, 28. Ionuţ Balaur, 19. Robert Hodorogea, 32. Bogdan Bucurică – 11. Mihai Căpăţână (77. Alexandru Ciucur, 58’), 5. Alexandru Răuţă, 9. Asissa Laidouni, 6. Ion Gheorghe (7. Gabriel Deac, 78’) – 21. Abdelhak Belhameur – 96. Richard Gadze (10. Alexandru Tudorie, 70’).

Rezerve: 12. Bogdan Moldovan – 13. Ivan Zgrablic, 23, Alexandru Vlad, 16. Alexandru Marin

Antrenor: Mircea Rădulescu

Au arbitrat: Marius Avram – Mircea Grigoriu, Vlad Bârleanu (toţi Bucureşti)

Observatori: Cristian Nica (Ploieşti), Marian Bucurescu (Bucureşti – LPF)

Cartonaşe galbene: Wallace Alves da Silva (43’), Ndiaye Mediop (84’)/Alexandru Răuţă (7’), Ionuţ Balaur (22’)

Rezultate – etapa a 11-a

CSM Politehnica Iași – FC Viitorul                           1 – 2

Au marcat: Andrei Cristea (42)/Ianis Hagi (20, 45)

U Craiova – AFC Hermannstadt                                1 – 1

Au marcat: Elvir Koljic (45 – penalty)/Ştefan Blănaru (7)

Astra Giurgiu – CFR Cluj                                              1 – 2

Au marcat: Nuno Miguel Sousa (89)/George Ţucudean (45)/ Thierry Moutinho (55)

Dunărea Călărași – FC Voluntari                               1 – 1

Au marcat: Ndiaye Mediop (34’)/Ricardinho (79’)

Duminică, 7 octombrie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Gaz Metan Mediaș        1 – 2

Au marcat: Yasin Hamed (31’)/Iulian Cristea (38’), David Caiado (89’)

13. Hermannstadt 11 2       2       7       9-14          8
  14. FC Voluntari 11     0       5       6       9-22          5      (sursa: afcdunareacalarasi.ro)