Dunărea Călăraşi a câştigat, sâmbătă, 9 aprilie, un punct din disputa cu FC Academica Clinceni de pe teren propriu, scor 1 – 1, dar a pierdut alte două foarte importante. Trupa lui Adrian Mihalcea a ratat şansa de a urca pe primul loc în play-off-ul Seriei I, asta după ce Rapid a pierdut vineri seară meciul din Giuleşti cu SC Bacău (1 – 2). Dunărea se află pe locul 3 în play-off, Brăila fiind acum pe 2 după ce a învins Farul cu 4 – 0 şi are un golaveraj mai bun.   În sezonul regulat, Dunărea avea o victorie în faţa celor de la Clinceni şi un meci egal. Partida de sâmbătă, 9 aprilie, de pe stadionul “Ion Comşa” din Călăraşi părea una echilibrată. Elevii lui Adrian Mihalcea, mult mai motivaţi în prima repriză, au ratat două mari ocazii de a înscrie. Atacantul Valentin Balint a trimis peste poartă în minutul 2, iar Mihai Popescu a făcut la fel. Până la pauză, Alami şi-a trecut şi el în cont încă o ratare în dreptul călărăşenilor în minutul 40, când şutul său din şase metri a fost apărat de tânărul Horia Iancu. Rezultatul de egalitate arătat la pauză de tabela de marcaj i-a nemulţumit pe suporterii călărăşeni prezenţi în număr mare pe stadionul din Călăraşi. La reluare, Valentin Balint a irosit ca în curtea şcolii la o fază la care, singur cu portarul, l-a luat la ţintă pe acesta cu un şut din 5 metri. Ratările s-au răzbunat şi, în minutul 66, Matei, lăsat singur din 20 de metri, l-a “executat” pe portarul Cezar Lungu cu un şut imparabil. 0 – 1 pentru Clinceni şi “surpriza” de pe stadionul Giuleşti de vineri s-a mutat la Călăraşi. Adi Mihalcea a mutat ofensiv şi l-a introdus în teren pe Valentin Alexandru, golgheterul Seriei 1 din Liga a 2-a. În minutul 72 a venit egalarea. Bodo Kanda a pătruns pe partea dreaptă şi i-a pus pe tavă un balon lui Alexandru, iar atacantul călărăşean a restabilit egalitatea. Meciul s-a încins, iar în prelungiri Dunărea l-a pierdut pe portarul Cezar Lungu la o fază la care Ţenea a greşit impardonabil în lupta corp la corp cu un adversar. Lungu a făcut un fault de roşu în afara careului şi a părăsit gazonul, Alami a fost “sacrificat”, iar în poartă a intrat Popa. A fost totuşi prea târziu şi meciul s-a terminat la egalitate, cu un punct în dreptul fiecărei echipe şi play-off-ul se anunţă a fi unul surprinzător. Practic, cele două candidate la promovare, Rapid şi Dunărea, au pierdut puncte importante pe teren propriu în prima etapă şi vor avea mari emoţii. Călărăşenii se vor deplasa etapa următoare, a doua din play-off la Constanţa, în disputa cu Farul, de mâine, 16 aprilie.   Mihalcea: “În play-off nu există echipe favorite, toate au şanse”   “A fost un meci destul de dificil. Ne aşteptam. Practic în play-off, vedeţi şi dumneavoastră, nu există echipe favorite. Toate formaţiile au şanse. În urma acestor meciuri s-a echilibrat şi mai mult clasamentul. E bine că am revenit şi am reuşit să înscriem. Chiar dacă noi câştigam, nu era clar în continuare. Dacă ne gândim logic, noi am luat un punct în lupta directă cu Rapid. Se vor mai pierde puncte, se vor câştiga… Nu comentez arbitrajul. Eu spun că a fost roşu clar la Cezar Lungu, nu e treaba mea, îi las pe cei de la lider să comenteze arbitrajele. Ţin să-i felicit pe jucătorii mei, au muncit, au luptat, dar nu a fost să fie o victorie”, a spus Mihalcea, la finalul meciului.     Au evoluat echipele:   Dunărea Călărași: C. Lungu (căpitan) – Ţenea, M. Popescu, Bumbac, Mureşan (M. Chiţu ‘76) – Sg. Popescu, Kanda, Preoteasa, Alami (G. Popa ‘90+2) – Vădrariu (V. Alexandru ‘50), V. Balint Rezerve neutilizate: Săftescu, V. Andrei, V. Petre, S. Matei Antrenor: Adrian Mihalcea Eliminat: C. Lungu ‘90+2 (roşu direct) FC Clinceni: H. Iancu – Venţer, D. Lung, Dobrosavelvici, A. Niţu (căpitan) – Al. Neagu, D. Benzar (Fl. Ştefan ‘90), Patriche (Pham Huy ‘73), L. Ganea (Fl. Budeanu ‘77) – Antohi, Cr. Matei Rezerve neutilizate: A. Marinescu – Kuku, V. Budeanu, C. Gheorghe Antrenor: Mugur Bolohan Stadion: Municipal (Călăraşi); Spectatori: 2.300; Arbitru: Cristian Georgescu 3 (Bucureşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş 3 şi Gheorghiţă Bălan 3 (Piteşti); Jucătorul meciului: Bodo Kanda 3.   Rezultate/Etapa 1-play-off:   Dunărea Călărași – FC Clinceni 1 – 1 Dacia Unirea Brăila – Farul Constanța 4 – 0 Rapid – SC Bacău 1 – 2   Etapa a 2-a, 16 aprilie:   FC Clinceni – FC Rpid Farul Constanța – Dunărea Călărași SC Bacău – Unirea Brăila     Clasament play-off: