Seară de vis la Călăraşi. Peste 7.000 de călărăşeni au trăit momente de vis alături de Dan Alexa&Co, care au reuşit să învingă pe FCSB, scor 2 – 1, şi să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, ediţia naţională 2018 – 2019.

Nicolae Dică a venit la Călăraşi cu un lot pur şi simplu decimat. Nu mai puţin de şase titulari au rămas acasă, fiind accidentaţi.

Dunărea Călăraşi a început în forţă. Chiar în primul minut, Bodo Kanda a pătruns în careu şi a fost atacat de Mihai Roman, însă centralul Sebastian Bolţescu a refuzat să acorde lovitură de la 11 metri.

FCSB a reintrat în joc şi a ratat bune oportunităţi în minutele 16 şi 17, prin Ianis Stoica şi Dragoş Nedelcu, de fiecare dată Cezar Lungu fiind la locul potrivit. Prima parte s-a încheiat aşa cum a început, deşi, în minutul 38, Olimpiu Moruţan i-a dat o pasă de 10 lui Daniel Benzar, şutul acestuia fiind din nou parat de Lungu.

La nici trei minute de la reluare, Alin Şeroni a deschis scorul (minutul 48), reluând cu capul din 6 metri un corner executat de pe stânga de Bodo Kanda. Bucurie uriaşă în tribune, marcată prin câteva zeci de secunde de „valuri”. Zece minute mai târziu, acelaşi Şeroni a fost la un pas de dublă, însă lovitua sa de cap a trecut pe lângă buturile lui Andrei Vlad, care avea să cedeze în minutul 80, când celălalt fundaş central, Alin Dobrosavlevici, a înscris tot cu capul.

Finalul a fost rupt parcă din iad. FCSB a avut o tresărire, reducând din diferenţă prin puştiul de 17 ani, Cristian Dumitru, care-l înlocuise, în minutul 65, pe Ianis Stoica. Elevii lui Dică au forţat egalarea, însă acţiunile lor fie s-au stins în careu, fie au fost blocate de portarul Cezar Lungu, care a făcut un meci de excepţie.

După 27 de ani, Dunărea Călăraşi se califică în sferturile de finală ale Cupei României, performanţă care i se datorează în întregime lui Dan Alexa şi colaboratorilor săi.

Dunărea Călăraşi – FCSB 2 – 1 (0 – 0)

Au marcat: Alin Şeroni (48’), Alin Dobrosavlevici (80’)/Cristian Dumitru (82’)

Dunărea: 1. Cezar Lungu – 23. Filip Gligorov, 17. Alin Dobrosavlevici, 30. Alin Şeroni, 27. Gaston Mendy (44. Denis Ispas, 54’) – 55. AlexandruBourceanu –  11. Bodo Kanda, 5. Gabriel Simion, 21. Hamidou Keyta (15. Silviu Pană, 65’) – 33. Sacha Clemence (10. Valentin Munteanu, 79’), 29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 1. Cătălin Straton – 8. Stelian Cucu, 19. Valentin Alexandru, 9. Nicolae Cârnaţ.

Antrenor: Dan Alexa

FCSB: 99. Andrei Vlad – 17. Antonio Jakolis, 8. Lucian Filip, 13. Junior Morais, 28. Mihai Roman – 6. Dragoş Nedelcu, 33. Hristo Zlatinski (29. Tudor Moldovan, 75’)  – 21, Ianis Stoica (22. Cristian Dumitru, 65’), 11. Olimpiu Moruţan, 26. Daniel Benzar (30. Alexandru Bodea, 86’) – 24. Raul Rusescu.

Rezerve: 34. Cristian Bălgrădean – 31. Laurenţiu Ardelean, 32. Alexandru Arnold, 42. Daniel Toma

Antrenor: Nicolae Dică

Au arbitrat: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Dragoş Iliescu (toţi Craiova)

Cartonaşe galbene: Alexandru Bourceanu (35’), Cezar Lungu (90+3’)/Antonio Jakolis (8), Dragoş Nedelcu (34’), Raul Rusescu (35’, 90+4’), Hristo Zlatinski (68’), Daniel Benzar (73’), Ovidiu Moruţan (85’)

Cartonaşe roşii: Raul Rusescu (FCSB – 90+4’)

Optimi de finală – rezultate

FC Hermannstadt – FC Voluntari                      3 – 0 (Jordan Nkololo 38’, Petrescu 51’ – penalty, Alves Miranda Jailton 90+1’)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – U Craiova      1 – 4 (Alexandru Fotescu 33’/Dankor 49’, Nicuşor Bancu 51’, Andrei Burlacu 79’, Alexandru Cicâldău 88’)

CSM Politehnica Iași – FC Viitorul                     2 – 2 (5 – 7 după loviturile de departajare) (Moussa Sanoh 55’, Cosmin Frăsinescu 75’/Ianis Hagi 15’, Alex Mățan 39’)

CS Mioveni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe       0 – 5 (Daniel Prosser 5’, Florin Ştefan 13’, Marko Simononski 25’, Bryan Nouvier 45’, Adrian Rus 65’)

U Cluj – Astra Giurgiu                                           3 – 4 (Octavian Abrudan 2’, Carol Taub 5’ şi 8’/Azdren Llullaku 13’ şi 75’, Andrei Cordoş – autogol 24’, László Sepsi autogol 99’)

Gaz Metan – CFR Cluj                                            0 – 1 (George Țucudean 64’)

AFK Csikszereda – FC Dinamo București       3 – 3 (Majzik 48’, Magyari 52’, Istvan Berde 115’/Dan Nistor 54’, 59’, Mihai Neicuțescu 106’), 6 – 5 la loviturile de departajare

Dunărea Călărași – FC FCSB                               2 – 1 (Alin Șeroni 48’, Alin Dobrosavlevici, 80’/Cristian Dumitru 82’)

S-au calificat aşadar: FC Hermannstadt, U Craiova, FC Viitorul, ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Astra, CFR Cluj, AFK Csikszereda şi Dunărea Călăraşi