AHC Dunărea Călărași a pierdut meciul contra HC Dobrogea Sud Constanța. Partida s-a încheiat cu scorul 27 – 30 (15 – 16).

Derby-ul rundei a 15-a din Liga Națională s-a disputat la Călărași, în data de 2 februarie 2019, unde Dunărea a primit vizita ocupantei locului doi, HC Dobrogea Sud Constanța. Handbaliştii de la echipa călărăşeană de handbal au pierdut meciul. Potrivit site-ului www.ahcdunarea.ro, Dunărea Călăraşi s-a aflat la conducere doar de trei ori: 3 – 2 în minutul 4, 8 – 7 în minutul 16 și 9 – 8 în minutul 18.

„La pauză oaspeții au condus cu 16 – 15, iar la final s-au impus la o diferență de trei goluri, 27 – 30, menținându-se la un punct în spatele echipei CSM București, ocupanta primului loc. Mulțumim publicului pentru susținere. Vă așteptăm la Sala Polivalentă la următorul meci, cel cu CSU Suceava, miercuri, 13 februarie, de la ora 18:00, meci netelevizat. Casele de bilete se deschid la ora 16:30”, se arată pe site-ul www.ahcdunarea.ro.

Pentru AHC Dunărea Călărași au jucat: George Șelaru, Dumitru Rusu, Bogdan Fuică, Dragoş Hanțaru (cinci goluri), Mihajlo Radojkovic (cinci goluri), Florin Dospinescu (trei goluri), Dragoş Soare (trei goluri), Victor Vartic (două goluri), Mihai Bujor (două goluri), Ionuţ Broască (două goluri), Gabriel Bujor (un gol), Viorel Fotache (un gol), Pavlo Gurkovsky (un gol), Gabriel Dumitriu (un gol), Zarko Pejovic (un gol), Bogdan Munteanu.

Pentru HC Dobrogea Sud Constanța au jucat: Nicola Mitrevski, Ionuţ Iancu, Nikola Crnoglavac (zece goluri), Vencel Csog (patru goluri), Irakli Chikovani (patru goluri), Marius Mocanu (trei goluri), Zoiran Nikolic (două goluri), Nemanja Mladenovic (două goluri), Dejan Malinovic (un gol), Ionuţ Nistor (un gol), Janko Kevic (un gol), Stevan Vujovic (un gol), Toma (un gol), Velko Markoski, Daniel Susanu, George Buricea.

Podiumul Ligii Naţionale este ocupat de CSM București cu 37 de puncte (15 jocuri), Dobrogea Sud Constanta cu 36 de puncte (16 jocuri) şi AHC Dunărea Călăraşi cu 33 de puncte (16 jocuri).

Următoarele meciuri: etapa a 17-a, joi, 7 februarie 2019, ora 17:30, televizat TVR HD, SCM Politehnica Timișoara – AHC Dunărea Călăraşi; etapa a 18-a, miercuri, 13 februarie 2019, ora 18:00, netelevizat, AHC Dunărea Călăraşi – CS Universitatea Suceava; etapa a 19-a, 20 februarie 2019, CSM Făgăraș – AHC Dunărea Călăraşi; etapa a 20-a, 27 februarie 2019, AHC Dunărea Călăraşi – U Cluj Napoca; etapa a 21-a, 6 martie 2019, CSM Bacău – AHC Dunărea Călăraşi; etapa a 22-a, 13 martie 2019, AHC Dunărea Călăraşi – CSM Focșani; etapa a 23-a, 16 martie 2019, CSM Bucureşti – AHC Dunărea Călăraşi; etapa a 24-a, 20 martie 2019, AHC Dunărea Călăraşi – Potaissa Turda; etapa a 25-a, 27 martie 2019, Dinamo Bucureşti – AHC Dunărea Călăraşi; etapa a 26-a, 3 aprilie 2019, AHC Dunărea Călăraşi – HC Buzău.