În penultima rundă a sezonului regulat al Ligii 1 Betano, Dunărea se va duela la Călăraşi cu vecina de clasament, Dinamo. Partida se va desfăşura duminică, 24 februarie, pe Arena „Ion Comşa”, începând cu ora 14:00.

Prima confruntare stagională s-a desfăşurat în data de 22 octombrie 2018, în cadrul etapei a 12-a. Meciul, arbitrat de celebrul Alexandru Tudor, s-a încheiat la egalitate, 1 – 1. Mediop Ndiaye a deschis scorul în minutul 22, Dinamo Bucureşti egalând după pauză, prin Daniel Popa, mai exact în minutul 56. Dunărea Călăraşi a încheiat partida în 10, Alexandru Munteanu fiind eliminat în al treilea minut al prelungirilor după o altercaţie cu al lui coleg, Cătălin Straton.

Dinamo Bucureşti ocupă în acest moment locul 11, cu 28 de puncte, iar Dunărea Călăraşi se află pe a 12-a poziţie, cu 22 de puncte. Ambele echipe vor evolua în partea a doua a stagiunii în play-out.

Biletele pentru meciul Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti au următoarele preţuri: la tribuna I – 30 de lei; la tribuna a II-a – 40 de lei; la peluze – 15 lei; family (1+1gratis) – 15 lei; tribuna acoperită – 80 de lei.

Programul caselor de bilete este următorul: miercuri, 20 februarie – vineri, 22 februarie: 10:00 – 17:00; sâmbătă, 23 februarie: 10:00 – 12:00; duminică, 24 februarie: 10:00 – 14:00.

Brişan: „Ne aşteptăm la o sărbătoare a fotbalului călărăşean, la un aflux foarte mare de spectatori”

Duminică, 24 februarie, Dunărea Călăraşi se va duela cu un adversar de top din fotbalul românesc. Meciul cu Dinamo, programat de la ora 14:00, pe Arena „Ion Comşa” a generat un interes mare din partea iubitorilor fotbalului din Călăraşi, mulţi dintre ei grăbindu-se să-şi achiziţioneze biletele pentru acest meci.

„Noi am pus începând de joi, 14 februarie, bilete în vânzare pentru partida cu Dinamo. Se pare că interesul este cel puţin la fel de mare din partea spectatorilor ca şi la meciul cu Steaua. Încă din prima zi, am avut un aflux mare de spectatori, a declarat preşedintele executiv al Dunării, Florin Brişan, care a continuat: „Am fost deja anunţaţi, faţă de celelalte partide va fi prima în care sectorul oaspeţilor va fi plin. Dinamo a anunţat că vine la Călăraşi însoţită de 800 de suporteri, capacitatea noastră maximă. Sperăm să obţinem maxim din acest meci, atât din punct de vedere sportiv, cât şi din punct de vedere al reţetei financiare, şi să putem să ne îmbunătăţim cumva bugetul clubului. Ne aşteptăm la o sărbătoare a fotbalului călărăşean, la un aflux foarte mare de spectatori”.

Şi pentru această partidă conducerea Dunării va oferi invitaţii copiilor din judeţ pentru a urmări live partida de duminică.

„Aşa cum v-aţi obişnuit, am oferit deja invitaţii copiilor din judeţ care nu au posibilitatea să urmărească un meci de fotbal ‘pe viu’. Sperăm să facem din asta un obicei bun şi să atragem cât mai mulţi tineri pe stadion”, a mai precizat Florin Brişan.

Alexa: „Dunărea a arătat că are resurse să facă meciuri bune cu echipele puternice”

Imediat după finalul partidei de la Voluntari, Dan Alexa a fost întrebat şi de meciul pe care Dunărea îl va susţine duminică acasă cu Dinamo, susţinând că deşi „câinii roşii” sunt favoriţi, elevii săi s-au descurcat în general bine în faţa formaţiilor de top. „Întâlnim un Dinamo favorit. Dar Dunărea a arătat că are resurse să facă meciuri bune cu echipele puternice. N-am pierdut cu CFR-ul, am făcut o partidă nulă cu Steaua care a venit schimbată din perioada de iarnă, iar jocul a fost echilibrat. Suntem într-un moment bun, trebuie să profităm de lucrul ăsta. Sunt puţin mâhnit acum pentru că avem nevoie de trei puncte astăzi, dar până la urmă important este că Voluntariul a rămas la cinci puncte în spatele nostru”, a spus Dan Alexa. Partida Derbyul Dunărea – Dinamo se va desfăşura duminică, de la ora 14:00. În tur, scorul a fost egal, 1 – 1. Echipa călărăşeană a punctat prima prin Mediop Ndiaye în minutul 22, egalarea survenind în minutul 56, în urma golului marcat de Daniel Popa.

Ce a fost în tur

Etapa a 12-a/22 octombrie 2018

Dinamo Bucureşti – Dunărea Călăraşi 1 – 1

Au marcat: Daniel Popa (56’)/Mediop Ndiaye (22’)

Dinamo: 26. Jaime Penedo – 4. Sergiu Hanca, 6. Mihai Popescu, 90. Teddy Mezague, 15. Vlad Olteanu – 22. Deian Sorescu (2. Kino Delorge, 70’), 18. Armando Cooper, 21. Tomislav Gomelt (19. Daniel Popa, 46’), 20. Diogo Salomao – 31. Danijel Subotic (99. Robert Moldoveanu, 59’), 7. Gicu Grozav.

Rezerve: 1. Vlad Muţiu – 93. Sergiu Popovici, 23. Ionuţ Şerban, 27. Ricardo Grigore

Antrenor: Mircea Rednic

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 30. Alin Şeroni, 17. Alin Dobrosavlevici, 44. Denis Ispas – 55. Alexandru Bourceanu (8. Stelian Cucu, 59’), 15. Silviu Pană – 22. Alexandru Munteanu, 89. Georgian Honciu (33. Sacha Clemence, 85’), 9. Nicolae Cârnaţ (5. Gabriel Simion, 80’) – 29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 11. Bodo Kanda, 20. Bogdan Şandru, 21. Hamidou Keyta.

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Alexandru Tudor (Bucureşti) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Ciprian Danşa (Satu Mare). Rezervă: Ionuţ Coza (Cernica).

Observatori: Sorin Boca (Iaşi), Marin Petrache (Săbăreni)

Cartonaşe galbene: Deian Sorescu (46’), Sergiu Hanca (58’)/Silviu Pană (21’), Georgian Honciu (37’), Denis Ispas (53’), Nicolae Cârnaţ (78’)

Cartonaşe roşii: Alexandru Munteanu (90+3’ – Dunărea Călăraşi) (sursa: afcdunareacalarasi.ro)