Daniel Panait (19 ani) a semnat un contract pe trei ani cu AHC Dunărea Călărași, cu posibilitatea de prelungire și este jucător U21 al echipei pentru noul sezon 2019-2020. Daniel Panait joacă pivot, este născut în Fetești, în data de 6 aprilie 2000, are înălțimea de 1.94 m și 95 kg, numărul favorit este 14. Daniel a început să practice handbalul în 2013, la CSS Călărași, sub comanda profesorului Ioan Bucur Bota și a debutat în Liga Națională la echipa AHC Dunărea în sezonul 2017-2018.

“Amintim două dintre multele convocări la loturile naționale: A jucat cu echipa națională de juniori meciuri în compania selecționatelor Franței, Rusiei și Belgiei în cadrul Turneului Internațional de Juniori ‘Pierre TIBY Handball Paris’ în perioada 26 – 28 octombrie 2017. Daniel Panait a participat în luna octombrie 2018 și la turneul amical de la Turda, unde România a întâlnit selecționatele similare ale Rusiei, Elveției și Norvegiei. Echipa noastră a înregistrat o victorie (33-28 cu Norvegia), un egal (27-27 cu Elveția) și o înfrângere (25-31 cu Rusia)”, se transmite pe site-ul www.ahcdunarea.ro.

Ce prevede regulamentul FRH pentru regula “Jucători U21”: “În viitorul sezon, echipele înscrise în Liga Națională – masculin care participă la competițiile organizate de F.R.H. (Campionat, Cupa României și Super Cupa României) au obligația folosirii a cel puțin unui jucător senior de cetățenie română sub 21 de ani (să nu fi împlinit 21 de ani la 31.12.2019), în medie 10 minute pe meci. Media se calculează împărțind numărul total al minutelor jucate de sportivul eligibil într-un sezon competițional, la numărul de meciuri disputate de echipa posesoare în Liga Națională, Cupa României și Supercupa României în sezonul 2019 -2020, iar rezultatul trebuie să fie mai mare sau egal cu 10. Dacă o echipă folosește mai mult de un jucător eligibil acestei situații, media se calculează împărțind totalul de minute jucate de acești sportivi, la numărul de meciuri disputate de echipa posesoare în Liga Națională, Cupa României și Supercupa României în sezonul 2019-2020. Contabilizarea minutelor se face după fiecare joc, pe baza unui proces verbal semnat de antrenorii ambelor echipe în prezența arbitrilor, care să conțină lista sportivilor seniori sub 21 de ani eligibili și numărul minutelor jucate, conform Raportului de Joc”. (sursa: ww.ahcdunarea.ro)