Cu trei victorii şi un egal în ultimele patru etape, Dunărea Călăraşi părea că se află pe drumul care s-o ducă acolo unde i-ar fi şi locul, spre zona superioară a clasamentului. Partida cu FC Argeş din cadrul rundei a 17-a putea să confirme forma bună a „galben – albaştrilor”, aureolaţi cu doar câteva zile în urmă după succesul de la Târgu Jiu în faţa celor de la Viitorul Pandurii (scor 1 – 3).

Prima parte a duelului a fost una relativ echilibrată, cu puţine ocazii de gol la cele două porţi. Dunărea Călăraşi a încercat să se apropie de buturile apărate de tânărul portar Răzvan Ducan (18 ani), însă defensiva oaspeţilor a reuşit cam de fiecare dată să suprime intenţiile ofensive ale călărăşenilor.

Imediat după pauză, Bogdan Rusu putea deschide scorul dacă n-ar fi trimis peste poartă din şapte – opt metri, după ce primise o pasă foarte bună a lui Tudoran.

În loc de 1 – 0, este 0 – 1. Două minute mai târziu, Nicolai Calancea era depăşit stupid de o minge care a ajuns la Andrei Blejdea, atacantul Argeşului îndeplinind o simplă formalitate. O eroare, din păcate, grosolană care avea să îi coste pe „galben – albaştri”.

Bucuria oaspeţilor avea să dureze mai puţin de zece minute. George Tudoran a fost faultat clar în careu de Robert Dănescu, penalty-ul fiind transformat cu precizie de nou – intratul Georgian Honciu, intrat pe teren în locul lui Ciprian Gliga în minutul 52.

Tabela s-a modificat pentru ultima oară în minutul 69. Intrat de două minute în locul lui Dănescu, Răzvan Matiş a înscris din interiorul careului dintr-o pasă primită de la Ionuţ Şerban. A fost o nouă eroare a defensivei călărăşene, prompt speculată de tânărul mijlocaş al Piteştiului.

FC Argeş a câştigat finalmente cu 2 – 1, provocând Dunării Călăraşi un eşec mai degrabă neaşteptat. Echipa călărăşeană, în continuare cu 19 puncte în cont, coboară pe locul 13, urmând ca sâmbătă, 16 noiembrie, să evolueze la Buzău, pe terenul vecinei din clasament, Gloria, ocupanta locului 12, cu 20 de puncte strânse în 16 partide.

Dunărea Călăraşi – FC Argeş 1 – 2

Au marcat: Georgian Honciu (58’ – penalty)/Andrei Blejdea (49’), Răzvan Matiş (69’)

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 2. Alex. Sabangeanu, 73. Radu Crişan, 6. Ahmet Ozcan, 22 Alexandru Sîrbu – 15. Robert Boboc, 8. Gabriel Preoteasa (14. Ariel Lopez, 80’) – 70. George Tudoran (29. Mediop Ndiaye, 66’), 9. Serge Ekollo, 17. Ciprian Gliga (10. Georgian Honciu, 52’) – 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 18. Gabriel Toma, 5. Matheus Dias, 28. Andrei Zete.

Antrenor: Cristian Pustai

FC Argeş: 12. Răzvan Ducan – 5. Robert Dănescu (20. Răzvan Matiş, 67’), 24. Grigore Turda, 8. Ionuţ Şerban, 30. Nicolae Muşat – 6. Mihai Panait, 3. Marius Şerbănică – 11. Nini Popescu (9. Alin Popa, 90+1’), 16. Kevin Moihedja, 7. Andrei Blejdea – 21. Vasile Buhăescu (4. Denis Brînzan, 67’).

Rezerve: 1. Iulian Agachi – 17. Robert Grecu, 13. Vlad Motroc, 10. Ionuţ Năstăsie

Antrenor: Ionuţ Badea

Au arbitrat: Horia Mladinovici – Cosmin Vatamanu şi Mihăiţă Necula (toţi din Bucureşti)

Rezervă: Sergiu Anton (Bucureşti).

Observatori: Liviu Seceanu (Galaţi) şi Lucian Cârjă (Constanţa).

Cartonaşe galbene: Andrei Blejdea (83’), Nini Popescu (90+2’)

Etapa a 17-a – rezultate meciuri

Petrolul Ploieşti – Viitorul Pandurii           3 – 1

Au marcat: Antoniu Manolache (30’), Tudor Şaim (40’), Ionuţ Cioinac (43’)/Victor Astafei (22’)

Metaloglobus – Farul Constanţa                          1 – 0

A marcat: Viorel Lică (14’ – autogol)

UTA Arad – SCM Gloria Buzău                          3 – 0

Au marcat: Valentin Buhăceanu (59’), Robert Candrea (64’ – autogol), Ciprian Rus (85’)

Dunărea Călăraşi – FC Argeş                               1 – 2

FK Csikszereda – CSM Reşiţa                               1 – 0

A marcat: Norbert Pinter (20’)

Ripensia Timişoara – ASU Poli                            1 – 1

Au marcat: Claudiu Apro (43’)/Mircea Axente (28’)

Sportul Snagov – Turris Turnu Măgurele         2 – 3

Au marcat: Cristian Poştoarcă (33), George Apostol (37’)/Florin Haită (67’), Cristian Ciobanu (81’), Adrian Voicu (86’)

Universitatea Cluj – Concordia Chiajna           2 – 1

Au marcat: George Florescu (88’), Kay (90+2’)/Alexandru Albu (41’)

CS Mioveni – FC Rapid                                          1 – 4

Au marcat: SimonMăzărache (27’)/Antonio Sefer (8’), Facundo  Mallo (39’), Petre Goge (58’), Cătălin Hlistei (75’)