Duminică, 1 martie, au avut loc ultimele trei jocuri din cadrul etapei a 23-a a campionatului Ligii a 2-a. La Timişoara, ASU Poli şi Rapid au încheiat partida aşa cum au început-o, 0 – 0. În Trivale, FC Argeş şi CS Mioveni au dus o luptă surdă încheiat tot la egalitate, dar 1 – 1. Şi cel de-al treilea joc disputat la Buzău s-a terminat fără învingătoare. Gloria a condus la pauză cu scorul de 2 – 0, însă a cedat de două ori după pauză, meciul terminându-se 2 – 2. Sâmbătă, la Călăraşi, Dunărea a trecut cu emoţii de FK Csikszereda, scor 2 – 1, marcând golul victoriei în al treilea minut al prelungirilor prin nou – venitul, Madikaba Doumbia. Echipa călărășeană rămâne pe locul 12, dar cu 30 de puncte, urmând ca sâmbătă aceasta să evolueze la Timişoara, pe Terenul Ripensiei, locul 14 cu 27 de puncte.

În clasament, conduce UTA Arad cu 47 de puncte, pe 2 situându-se CS Mioveni cu 38 de puncte. Podiumul se încheie cu Rapid, 37 de puncte.

 

Etapa a 23-a – rezultate

Dunărea Călăraşi – FK Csikszereda                   2 – 1

Au marcat: Georgian Honciu (41’), Madikaba Doumbia (90+3’)/Norbert Pinter (80’)

UTA Arad – Ripensia Timişoara                         3 – 0

Au marcat: Valentin Buhăcianu (29’, 62’), Octavian Ursu (80’)

Metaloglobus – Sportul Snagov                            3 – 0

Viitorul Pandurii – Pandurii Târgu Jiu              4 – 0

Au marcat: Darius Buia (50’), Marius Cioiu (82’), Vlad Rusu (89’, 90+2’)

Turris Turnu Măgurele – Concordia Chiajna  2 – 1

Au marcat: Cătălin Pîrvulescu (56’), Albert Voinea (66’)/Andrei Bulrlacu (76’)

Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa                     0 – 0

ASU Poli Timişoara – FC Rapid                          0 – 0

FC Argeş – CS Mioveni                                          1 – 1

Au marcat: Răzvan Matiş (81’)/Raul Costin (90’)

Gloria Buzău – Universitatea Cluj                       2 – 2

Au marcat: Cristian Balgiu (29’), Iulian Roşu (45’)/Dorin Goga (59’), Cristian Gavra (67’)

CSM Reşiţa a stat.

 

Etapa a 24-a – program meciuri

Vineri, 6 martie, ora 17:30

CS Mioveni – Gloria Buzău

Sâmbătă, 7 martie, ora 11:00

Concordia Chiajna – ASU Poli Timişoara

Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş

Universitatea Cluj – Metaloglobus

Ripensia Timişoara – Dunărea Călăraşi

Sâmbătă, 7 martie, ora 12:00

Farul Constanţa – Turris Turnu Măgurele

Duminică, 8 martie, ora 12:30

FC Rapid – CSM Reşiţa

Duminică, 8 martie, ora 15:00

FK Csikszereda – Petrolul Ploieşti

Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă.

 

 

Clasament

  1. UTA Arad 22 14     5       3       46-13        47
  2. CS Mioveni 22 10     8       4       36-22        38
  3. FC Rapid 22 10     7       5       32-19        37
  4. Turris Oltul 21 10     6       5       35-25        36
  5. FC Argeş 22 9       8       5       30-25        35
  6. Petrolul Ploieşti 22 9       8       5       21-19        35
  7. Metaloglobus 22 9       7       6       26-19        34
  8. Farul Constanţa 22 9       6       7       27-19        33
  9. Viitorul Pandurii 22 9       6       7       32-27        33
  10. ASU Poli Timişoara 21 8       8       5       19-10        32
  11. SCM Gloria 22 9       5       8       35-27        32
  12. Dunărea Călăraşi 22 8       6       8       28-29        30
  13. Universitatea Cluj 22 5       12     5       28-24        27
  14. Ripensia Timişoara 22 6       9       7       27-33        27
  15. FK Csikszereda 22 5       7       10     16-31        22
  16. CSM Reşiţa 21 5       6       10     29-35        21
  17. Concordia Chiajna 21 5       6       10     18-29        21
  18. Sportul Snagov 22 2       3       16     18-58        9
  19. Pandurii Târgu Jiu 22 1       5       16     10-49        8