Duminică, 28 februarie, începând cu ora 15:00, AFC Dunărea Călărași a jucat, pe teren propriu, meciul pentru calificarea în play-off-ul Ligii a 2-a, împotriva echipei Viitorul Pandurii Târgu-Jiu. Elevii lui Cristian Pustai au dispus cu 2 – 1 de Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Oaspeții au deschis scorul, în minutul 7, prin golul marcat de Alin Cristian Țegle, însă, până la pauză, galben-albaștrii au egalat datorită reușitei lui Saifeddine Alami (minutul 44). Partida s-a încheiat cu victoria echipei de pe malul Borcei, prin golul marcat de Ariel Lopez în minutul 52.
Primul 11 din meciul de duminică a fost următorul: 12. Răzvan Began, 2. Andrei Rus, 6. Kamil Wiktorski, 14. Ariel Varela Lopez, 18, Robert Sălceanu, 5. Cristian Pușcaș, 11. Sandro Djuric, 17. Alin Cârstocea, 10. Saifeddine Bazza Alami, 70. Alexandru Ciucur, 19. Valentin Alexandru. Rezerve: 1. Stefan Krell, 21. Mădălin Calu, 70. Teofil Ciucur, 26. Cristian Byd, 73. Radu Crișan, 22. Ionuț Sîrbu, 3. Eugen Tenea, 29. Costin Petre.
Partida s-a disputat pe stadionul „Ion Comșa” din Călărași și a fost transmisă în direct la Digi Sport 2.