Marţi seară s-a tras cortina peste etapa a 22-a a campionatului Ligii a 2-a la fotbal. Partida de la Voluntari dintre FC Rapid şi Turris Turnu Măgurele s-a încheiat la egalitate, 0 – 0. Sâmbătă, 22 februarie, la Ploieşti, pe stadionul „Ilie Oană”, Dunărea Călăraşi a fost învinsă de Petrolul cu scorul de 2 – 0, golurile fiind marcate de Gabriel Deac (minutul 16) şi Ştefan Blănaru (minutul 66). Cu 27 de puncte în cont, Dunărea ocupă locul 12 în clasament.

Etapa viitoare, elevii lui Cristian Pustai vor juca acasă împotriva ciucanilor de FK Csikszereda, echipă care a pierdut categoric acasă duelul cu UTA, scor 0 – 6. Partida se va desfăşura sâmbătă, 29 februarie, de la ora 11:00 pe arena „Ion Comşa”.

 

Etapa a 22-a – rezultate

Universitatea Cluj – FC Argeş                    1 – 1

Au marcat: Sebastian Mailat (77’)/Andrei Blejdea (43’)

Farul Constanţa – Concordia Chiajna     3 – 0

Au marcat: Antonio Cruceru (7’ – penalty, 14’ – penalty, 58’)/Stelian Cucu (90’)

CS Mioveni – Viitorul Pandurii                  0 – 2

Au marcat: Alexandru Bădăuţă (20’), Daniel Paraschiv (57’)

Sportul Snagov – SCM Gloria Buzău        0 – 3

Ripensia Timişoara – Metaloglobus          3 – 0

Au marcat: Tudor Călin (23’), Caius Lungu (29’), Claudiu Apro (32’ – penalty)

Petrolul Ploieşti – Dunărea Călăraşi         2 – 0

Au marcat: Gabriel Deac (17’), Ştefan Blănaru (66’)

Pandurii Târgu Jiu – CSM Reşiţa               1 – 4

Au marcat: Adrian Tănăsoiu (43’ – penalty)/Emanuel Dat (60’), Laurenţiu Breşneni (71’, 89’), Victoraş Astafei (90’)

FK Csikszereda – UTA Arad                       0 – 6

Au marcat: Florin Ilie (11’, Romario Moise (33’), Alexandru Ioniţă (43’), Cristian Melinte (54’), Valentin Buhăcianu (58’), David Miculescu (74’)

FC Rapid – Turris Turnu Măgurele          0 – 0

ASU Poli Timişoara a stat.

 

Etapa a 23-a – program meciuri

 

Sâmbătă, 29 februarie

11:00 Dunărea Călăraşi – FK Csikszereda

11:00 UTA Arad – Ripensia Timişoara

11:00 Metaloglobus – Sportul Snagov

11:00 Viitorul Pandurii – Pandurii Târgu Jiu

11:00 Turris Turnu Măgurele – Concordia Chiajna

13:00 Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa

Duminică, 1 martie

11:00 ASU Poli Timişoara – FC Rapid

13:30 FC Argeş – CS Mioveni

17:00 Gloria Buzău – Universitatea Cluj

CSM Reşiţa stă.

 

Clasament

 

  1. UTA Arad 21 13     5       3       43-13        44
  2. CS Mioveni 21 10     7       4       35-21        37
  3. FC Rapid 21 10     6       5       32-19        36
  4. FC Argeş 21 9       7       5       29-24        34
  5. Petrolul Ploieşti 21 9       7       5       21-19        34
  6. Turris Oltul 20 9       6       5       33-24        33
  7. Farul Constanţa 21 9       5       7       27-19        32
  8. ASU Poli 20 8       7       5       19-10        31
  9. SCM Gloria 21 9       4       8       33-25        31
  10. Metaloglobus 21 8       7       6       23-19        31
  11. Viitorul Pandurii 21 8       6       7       28-27        30
  12. Dunărea Călăraşi 21 7       6       8       26-28        27
  13. Ripensia Timişoara 21 6       9       6       27-30        27
  14. Universitatea Cluj 21 5       11     5       26-22        26
  15. FK Csikszereda 21 5       7       9       15-29        22
  16. CSM Reşiţa 21 5       6       10     29-35        21
  17. Concordia Chiajna 20 5       6       9       17-27        21
  18. Sportul Snagov 21 2       3       15     18-55        9
  19. Pandurii Târgu Jiu 21 1       5       15     10-45        8