Petrolul Ploiești a ratat șansa de a urca pe locul 2 în topul Ligii a 2-a. Luni seară la Mogoșoaia, lupii galbeni au suferit a patra înfrângere stagională (toate pe teren propriu) cedând cu 1 – 4 în fața penultimei clasate, Aerostar Bacău.

În urma acestei suprize, Dunărea Călărași își păstrează poziția secundă, cu 20 de puncte, la trei lungimi de undă distanță de liderul U Craiova 1948, chit că n-a mai jucat cu Turris, partidă reprogramată pe 2 decembrie după ce oaspeții galben-albaştrilor au raportat nu mai puțin de 15 cazuri Covid.

Etapa viitoare, elevii lui Pustai vor juca sâmbătă, 21 noiembrie, de la ora 11:00, la Chiajna, cu Concordia.

 

Etapa a 12-a – rezultate

Ripensia Timișoara – CS Mioveni (amânat pentru 2 decembrie)

Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele, miercuri, 2 decembrie, ora 14:00

Viitorul Pandurii – Pandurii Târgu Jiu             4 – 3

Au marcat: Daniel Paraschiv (8 – 11 metri, minutul 32), Cătălin Bădăuță (minutul 12), Darius Buia (minutul 90+4 – 11 metri)/Felipe Acosta (minutul 42), CătălinVaida (minutul 64), Gabriel Dodoi (minutul 71)

CSM Slatina – Metaloglobus                                 1 – 0

A marcat: Vasile Gheorghe (minutul 69)

Fotbal Comuna Recea – Unirea Slobozia          2 – 0

Au marcat: Alin Văsălie (minutul 23), Arsene Luboya (minutul 75)

CSM Reșița – Universitatea Cluj                          2 – 1

Au marcat: Adrian Ilie (minutul 17), Cristian Danci (minutul 74)/Alexandru Pop (minutul 85)

FK Csikszereda – Concordia Chiajna                1 – 0

A marcat: Marvin Schieb (minutul 43)

FC Rapid – Farul Constanța                                 2 – 1

Au marcat: Cătălin Hlistei (minutul 57 – penalty), Antonio Sefer (minutul 83)/Simon Măzărache (minutul 76)

U Craiova 1948 – SCM Gloria Buzău                1 – 1

Au marcat: Bradley Diallo (minutul 72)/Constantin Stoica (minutul 87)

Petrolul Ploiești – Aerostar Bacău                       1 – 4

Au marcat: Armando Vajushi (minutul 85 – penalty)/Patrick Popescu (minutul 31), Cătălin Vraciu (minutul 40 – penalty), Horia Ilie (minutul 60), Alexandru Zaharia (minutul 89)

 

Restanțe

Miercuri, 18 noiembrie, ora 14:00

Etapa a 11-a: Unirea Slobozia – CSM Slatina

Etapa a 11-a: SCM Gloria – Fotbal Comuna Recea

Joi, 19 noiembrie, ora 20:30

Etapa a 10-a: FC Rapid – Universitatea Cluj

 

Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00

Etapa a 11-a: Universitatea Cluj – Farul Constanța

Etapa a 12-a: Ripensia Timișoara – CS Mioveni

Etapa a 12-a: Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele

 

Etapa a 13-a – program meciuri

 

Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00

Unirea Slobozia – U Craiova 1948

Metaloglobus – Fotbal Comuna Recea

Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina

Turris Trunu Măgurele – Viitorul Pandurii

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași

CS Mioveni – FK Csikszereda

Farul Constanța – CSM Reșița

Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15:15

ASU Poli Timișoara – Petrolul Ploiești

Duminică, 22 noiembrie, ora 11:00

Aerostar Bacău – FC Rapid

Luni, 23 noiembrie, ora 16:30

Univiversitatea Cluj – Ripensia Timișoara

 

Clasament

 

  1. U Craiova 1948        11  6       5       0       23-10        23
  2. Dunărea Călăraşi     10  6       2       2       15-10        20
  3. ASU Poli Timişoara 11  5       5       1       11-7          20
  4. Metaloglobus           12  5       4       3       14-9          19
  5. Viitorul Pandurii      11  6       1       4       23-20        19
  6. Petrolul Ploieşti      11   5       2       4       19-12        17
  7. Universitatea Cluj  10   5       2       3       14-8          17
  8. CS Mioveni              11   4       5       2       8-4             17
  9. Farul Constanţa      11   5       2       4       14-13        17
  10. Turris Măgurele    11    4       4       3       20-15        16
  11. Gloria Buzău           11   4       4       3       13-10        16
  12. FC Rapid                  10  5       1       4       16-18        16
  13. FK Csikszereda       11   4       3       4       11-10        15
  14. Ripensia Timişoara 10   5       0       5       12-19        15
  15. Unirea Slobozia        11   4       2       5       12-15        14
  16. CSM Reşiţa               11  4       2       5       7-15          14
  17. Comuna Recea          10  3       2       5       17-21        11
  18. CSM Slatina             10   3       1       6       8-13          10
  19. Concordia Chiajna    12  2       3       7       15-17        9
  20. Aerostar Bacău        11  2       1       8       12-19        7
  21. Pandurii Târgu Jiu   12  1       1       10     10-29        4