În cea de-a doua zi a turneului de la Sfântu Gheorghe, în cel mai echilibrat meci al zilei, CSM București a înregistrat o victorie pe ultimele minute de joc cu Dunărea Călărași, scor 22 – 20, după un meci de mare luptă, în care diferența a fost făcută pe final de cele trei atacuri consecutive ratate de călărășeni între minutele 56 și 58. Dunărea a intrat cu avantaj la pauză, 9 – 8, după o primă repriză bună făcută de portarii Artsem Padasinau și Krupa. În repriza secundă, cele două echipe au fost pe rând la conducere, dar CSM Bucureşti a înscris de trei ori la rând la 18 – 17, iar Dunărea Călăraşi nu a mai reușit să revină. Diferența de scor nu a fost niciodată mai mare de două goluri.

Pentru echipa călărăşeană urmează trei meciuri în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe, confruntările cu Dobrogea Sud Constanţa, miercuri, 7 octombrie, de la ora 19:15, CSM Focșani, joi, 8 octombrie, de la ora 16:30, meci sub semnul întrebării din cauza cazurilor de Covid în lotul echipei, SC Minaur Baia Mare, sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 19:15, și o partidă în Sepsi Arena cu Poli Timişoara, duminică, 11 octombrie, de la ora 11:00, în direct la TVR 2.

AHC Dunărea Călăraşi – CSM Bucureşti 20 – 22 (9 – 8)

Au evoluat echipele:

AHC Dunărea Călăraşi: Padasinau, Rusu – Broască 4 goluri, Hanțaru 4 goluri, G. Bujor 4 goluri, Dumitriu 3 goluri, Drăgan 2 goluri, Dospinescu 1 gol, M. Bujor 1 gol, Soare 1 gol, Yousefinezhad, C. Costea, Karympov. Antrenor: Gabriel Armanu.

CSM Bucureşti: Krupa, Varo – Nantes Campos 5 goluri, Rotaru 4, Predragovic 4, Onyejekwe 3, Teixeira 3, Ungureanu 3, Tărîță, Fotache, Militaru, Davidovic, Becheru, Mazilescu. Antrenor: Eliodor Voica.

Clasamentul după cinci etape

1. Dinamo București 15 puncte
  2. Minaur Baia Mare 15 puncte