AHC Dunărea Călărași a pierdut pe final, după ce a condus timp de 50 de minute, meciul cu AHC Dobrogea Sud Constanţa. Partida a avut loc joi, 14 noiembrie, la Sala Polivalentă „Ion C. Neagu” din municipiul Călăraşi, şi s-a încheiat cu scorul de 21 – 24 pentru oaspeţi.

Dunărea Călăraşi a intrat cu un gol avans la pauză, 12 – 11, apoi s-a desprins la două goluri în debutul reprizei secunde, 14 – 12 și 15 – 13. Constănțenii au preluat conducerea cu 16 – 15 în minutul 43, dar în minutul 48 handbaliştii călărăşeni conduceau cu 18 – 17. De la acest scor, constănțenii au înscris de trei ori consecutiv, preluând conducerea, la final tabela indicând scorul 21 – 24.

AHC Dunărea Călăraşi – HCD Constanţa 21 – 24 (12 – 11) Arbitri: Marian Drăghici/Ionuț Drăguț

Dunărea Călărași: George Șelaru, Vlad Rusu – Dragoș Hanțaru 9, Mihajlo Radojkovic 4, Gabriel Bujor 4, Florin Dospinescu 2, Gabriel Dumitriu 1, Mihai Sandu 1, Mihai Bujor, Roman Zacaciurin, Predrag Vujadinovic, Daniel Panait, Dragoș Soare, Ionuț Broască. Antrenori: Sergei Bebeshko și Eremia Pîrîianu

Constanța: Iancu, Hendawi – Andrei 7, Malinovic 5, Nistor 4, Chikovani 2, Csog 2, Simovic 1, Nikolic 1, Rotaru 1, Mocanu 1, Ilie, Ignat, Buricea. Antrenor: Djordje Cirkovic.

Programul meciurilor Dunării Călăraşi în luna noiembrie:

Etapa a 11-a, miercuri, 20 noiembrie, ora 18:25 (televizat, TVR): Poli Timișoara – AHC Dunărea Călăraşi

Etapa a 12-a, joi, 28 noiembrie (netelevizat): HC Buzău – AHC Dunărea Călăraşi

Program meciurilor Dunării Călăraşi în luna decembrie:

Etapa a 13-a, joi, 5 decembrie (netelevizat): AHC Dunărea Călăraşi – CSM Reșița.