Formaţia de handbal călărășeană Dunărea a jucat pe 16 septembrie cel de-al doilea meci din Liga Zimbrilor, în care s-a întâlnit cu CSM Bacău. Conform reprezentanților echipei, această partidă a fost prima jucată la o oră matinală, 10:15, în şapte sezoane de primă ligă.

AHC Dunărea Călărași a avut mai multe atacuri consecutive ratate, dar și patru ratări de la şapte metri. În prima repriză au reușit să înscrie de 12 ori, însă adversarii de la Bacău au marcat cu şase goluri mai mult – scorul la pauză fiind de 18 – 12.

Dunărea a avut 54 de aruncări în poarta opusă, din care a reușit să valorifice doar 26. Pentru AHC Dunărea Călărași au marcat: Gabriel Bujor – 5 goluri, Ionuț Broască – 5 goluri, Dragoș Hanțaru – 5 goluri,  Mihai Bujor – 4 goluri, Cătălin Costea – 3 goluri, Florin Dospinescu – 1 gol, Dragoș Soare – 1 gol, Andrei Drăgan – 1 gol și Gabriel Dumitriu un gol. Scor final 32 – 26 pentru CSM Bacău.

Mâine, de la 11:15, călărășenii de la Dunărea se întâlnesc cu echipa nou promovată, CSM Botoșani, la Sala Szabo Kati.