Echipa de handbal Dunărea Călărași a disputat vineri, 23 octombrie, partida din etapa a zecea din Liga Zimbrilor, meci pe care l-a pierdut la diferență de un gol, scorul final fiind de 24 – 23. La acest meci jucătorii au purtat banderole negre în onoarea fostului primar al municipiului Călărași, Daniel Ștefan Drăgulin.

Pe site-ul echipei se menționează că handbaliștii călărășeni au condus meciul în prima repriză, însă în cea de-a doua Steaua a fost mereu în avantaj. În prima parte a jocului, sportivii Dunării s-au desprins și la trei goluri, însă au încheiat repriza cu avantaj de doar un gol, 11 – 10, după o aruncare de la nouă metri transformată de Dragoș Hanțaru. Cele două echipe au fost la egalitate în minutul 46, 17 – 17, după care Steaua a început să se distanțeze. CSA Steaua conducea cu 24 – 21 în minutul 58, când AHC Dunărea a început să recupereze din diferență, însă nu a reușit până la capăt. Scorul final a fost de 24 – 23 pentru steliști. Reprezentanții echipei declară că echipa este însă încă în cărți pentru un loc în play-off.

Următorul meci al Dunării este programat miercuri, 11 noiembrie, în runda a 11-a, când se va întâlni cu CSM Făgăraș.