Clubul Sportiv Municipal (CSM) Călărași a întocmit clasamentul celor mai buni sportivi în anul 2019. Clasamentul a fost întocmit conform Sistemului de atribuire a punctelor, stabilit de Ministerul Tineretului şi Sportului, în raport cu rezultatele sportive, respectiv în raport cu cele 89 de medalii obtinute de sportivii şi antrenorii CSM Călăraşi, în anul 20189, la campionatele şi concursurile sportive oficiale naţionale şi internaţionale, dintre care 38 de medalii de aur, 26 de argint şi 25 de bronz. S-a ţinut cont şi de potenţialul şi perspectiva de posibile viitoare mari performanţe ale sportivilor.

„CSM Călăraşi a promovat în anul 2019 un număr de 22 de sportivi în Loturile Naționale ale României, asigurând astfel perspectiva sportului din țara noastră în anii următori. Felicitări sportivilor pentru extraordinarele rezultate obținute în anul 2019 și succes în anul 2020! Felicitări antrenorilor care au pregătit acești sportivi minunați și mulțumiri tuturor celor care au contribuit la obținerea acestor performanţe notabile! Multumim tuturor iubitorilor de sport care au fost alături de noi în momentele grele din an și le dorim un An Nou cu sănătate și bucurii!”, a spus directorul CSM Călărași, Dumitru Chirilă.

 

În urma evaluării performanţelor şi a potenţialului sportivilor, a rezultat următorul clasament:

 

  1. Mădălina Caşu – canotaj (antrenor Eugen Suciu):

– medalie de aur şi titlul de campioană europeană de seniori/31 mai -1 iunie 2019/Lucerna/Elveţia;

– campioană europeană de tineret/23 de ani/8+/6 – 8 august 2019/Ioanina/Grecia;

– campioană europeană de tineret/U23/4 rame/6 – 8 august 2019/Ioanina/Grecia;

– locul IV la Campionatul Mondial de Tineret/U23/26 – 28 iulie 2019/Sarasota/Statele Unite ale Americii;

– multiplu medaliată la campionatele şi concursurile naţionale;

– componentă a Lotului Olimpic al României.

 

  1. Adriana Ailincăi – canotaj (antrenor Eugen Suciu):

– locul II la Campionatul European de Seniori /31 mai – 1 iunie 2019/Lucerna/Elveţia;

– locul III la Campionatul European de Tineret/U23/6 – 8 august 2019/Ioanina/Grecia;

– locul VI la Campionatul Mondial de Seniori/1 septembrie 2019/Linz/Austria;

– multiplă medaliată la campionatele şi concursurile naţionale;

– componentă a Lotului Olimpic al României.

 

  1. Alexandru Chioseaua – canotaj (antrenor Daniel Bănăţeanu):

– campion european de tineret/U23/6 – 8 august 2019/Ioanina/Grecia;

– locul V la Campionatul Mondial de Tineret/U23/26 – 28 iulie 2019/Sarasota/Statele Unite ale Americii;

– locul II la Cupa Mondială/11 – 12 mai 2019/Plovdiv/Bulgaria;

– component al Lotului Olimpic al României.

 

  1. Gabriela Paraschiv – canotaj (antrenor Daniel Bănăţeanu):

– medalie de bronz la Campionatul Mondial de Juniori (18 ani)/8 – 11 august 2019/Tokyo;

– locul V la Campionatul European de Juniori/18 – 19 mai 2019/Essen/Germania;

– locul I la Campionatele Balcanice de Juniori/13 – 15 septembrie 2019/Belgrad/Serbia;

– multiplu campioană naţională de juniori, în probe diferite.

 

  1. Mihai Palaghia – lupte (antrenor Dragoş Hogea):

– locul V la Campionatul European de Seniori/8 – 14 aprilie 2019;

– locul IV la Jocurile Mondiale de Seniori/15 octombrie 2019/Doha/Qatar;

– multiplu campion naţional de tineret/U23 şi seniori.

 

  1. Cristina Druga – canotaj (antrenor Daniel Bănăţeanu):

– locul IV la Campionatul Mondial de Juniori (18 ani)/8 – 11 august 2019/Tokyo;

–  dublu medaliată cu aur la Campionatele Balcanice de Juniori/13 – 15 septembrie 2019/Belgrad/Serbia;

– multiplu campioană naţională în probe diferite;

– componentă a Lotului Naţional de Tineret.

 

  1. Samuel Andreas Bucşă – atletism (antrenor Virgil Costache):

– locul III la Campionatul European de Juniori I/19 iulie 2019/Suedia;

– multiplu campion naţional de juniori şi de tineret;

– cea mai bună performanţă europeană şi a doua performanţă mondială în anul 2019 cu 7,95 metri la săritura în lungime.

 

  1. Stoica Antonio – canotaj (antrenor Daniel Bănăţeanu):

– locul IV la Campionatul Mondial de Tineret/U23/26 – 28 iulie 2019/Sarasota/Statele Unite ale Americii;

– component al Lotului Naţional de Seniori al României.

 

  1. Ştefan Sandu – canotaj (antrenor Daniel Bănăţeanu):

– locul VI la Campionatul European de Juniori/18 – 19 mai 2019/Germania;

– locul VII la Campionatul Mondial de Juniori (18 ani)/8 – 11 august 2019/Tokyo;

– locul I la Campionatul Naţional  de Juniori/1 – 2 martie 2019/Piatra Neamţ;

– component al Lotului Naţional de Tineret.

 

  1. Iuliana Timoc – canotaj (antrenor Mădălina Buzdugan):

– medalie de bronz la Cupa Mondială Seniori/11 – 12 mai 2019/Plovdiv/Bulgaria;

– componentă a Lotului Naţional de Tineret.

 

  1. Loredana Marin – box (antrenor Constantin Bebeşelea):

– locul V la Campionatul European de Juniori (17 ani)/România;

– locul I la Campionatul Naţional de juniori/15 – 22 septembrie 2019/Eforie Nord;

– componentă a Lotului Naţional de Juniori.

 

  1. Elena Burlacu – canotaj (antrenor Mădălina Buzdugan):

– locul V la Campionatul European de Juniori (18 ani)/18 – 19 mai 2019/ Essen/Germania;

– componentă a Lotului Naţional de Juniori.