DJST Călărași a întocmit clasamentul sportiv județean pe anul 2021

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret (DJST) Călărași a întocmit clasamentul sportiv județean pe anul 2021.

Acesta este următorul:

Locul 1 – Adriana Ailincăi – canotaj (antrenor Eugen Suciu): aur la Campionatul European de Tineret, 8+, Polonia, argint la Campionatul European de Seniori, Italia, bronz la Regata Mondială de la Varese, Italia, argint la Campionatul European, U23, 2- Kruszwica (Polonia), sportivă componentă a lotului olimpic de seniori, clasificată și clasată pe locul IX la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2021;

Locul 2 – Alexandru Chioseaua – canotaj (antrenor Daniel Bănățeanu): argint la Campionatul European de Seniori, Italia, sportiv component al lotului olimpic de seniori, calificat și clasat pe locul VII la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2021;

Locul 3 – Cristina Druga – canotaj (antrenor Daniel Bănățeanu): argint la Campionatul European de Tineret U23, Polonia, locul IV la Campionatul Mondial de Tineret U23, Racice, Cehia, componentă a lotului național de seniori;

Locul 4 – Iuliana Timoc – canotaj (antrenor Eugen Suciu): aur la Campionatul Mondial de Tineret U23, Racice, Cehia, argint la Campionatul Național de Viteză, Seniori, 2X, Snagov, componentă a lotului național de tineret;

Locul 5 – Maria Guzran – canotaj (antrenor Daniel Bănățeanu): aur la Campionatul Mondial de Juniori, Plovdiv, aur la Campionatul European de Juniori, Munchen, dublă campioană balcanică în două probe diferite, Juniori, Macedonia de Nord, aur la Campionatul Național de Seniori, CU, Târgu Mureș;

Locul 6 – Ana Maria Matran – canotaj (antrenor Daniel Bănățeanu): aur la Campionatul European de Juniori, Munchen, triplă campioană balcanică de juniori, în trei probe diferite, Macedonia de Nord, aur la Campionatul Național de Fond, Seniori;

Locul 7 – Gabriela Cuc – lupte (antrenor Mihai Chirilă): bronz la Campionatele Mondiale de Lupte, Constanța, componentă a lotului național cu vârsta de 16 – 17 ani;

Locul 8 – Alin Buzdugan – canotaj (antrenor Mădălina Buzdugan): argint la Campionatele Balcanice de Juniori, Macedonia de Nord, aur la Campionatul Național de Juniori, Târgu Mureș, argint la Campionatul Național de Fond, Juniori, locul VIII la Campionatul Mondial de Juniori, Plovdiv, Bulgaria, locul IX la Campionatul European de Juniori, Munchen, Germania;

Locul 8 – Cătălin Marian Ioniță – culturism (antrenor Nelu Bașfalion): locul I la Campionatele Balcanice de juniori, 75 de kilograme, locul III la Campionatetele Balcanice seniori, 90 de kilograme, locul I la Cupa României juniori, 75 de kilograme, locul III la Cupa României seniori, 90 de kilograme;

Locul 8 – Cristian Nicoară – canotaj (antrenor Cornel Nedelcu): locul II la Campionatul Național de fond Seniori (ergometru), locul II la Campionatul Național de Tineret proba 1X, component al lotului național de tineret, participant la Campionatul Mondial de Tineret, participant la Campionatul European de Tineret;

Locul 9 – Bianca Ifteni – canotaj (antrenor Daniel Bănățeanu): aur la Campionatul Balcanic de juniori 1X,Macedonia de Nord, argint la Campionatul Balcanic de Juniori 4X,Macedonia de Nord, aur la Campionatele Naționale de Fond, Juniori, componentă a lotului național de juniori;

Locul 9 – Răzvan Ivan – baseball (antrenor Ion Bălan);

Locul 9 – Gabriel Ionescu – baseball (antrenor Ion Bălan);

Locul 9 – Rareș Cătălin Iancu – baseball (antrenor Ion Bălan);

Locul 9 – Valentin Constantin – baseball (antrenor Ion Bălan); rezultatele celor patru sportivi: locul III la Campionatele Europene de seniori, grupa B, locul I la Campionatele Naționale de juniori, locul I la Cupa României, componenți ai lotului național de seniori și juniori 1;

Locul 10 – Bogdan Duță – culturism (antrenor Nelu Bașfalion): locul III la Campionatele Balcanice Seniori, 80 de kilograme, locul I la Cupa României, Seniori, 80 de kilograme, locul II la Campionatele Naționale Seniori, 80 de kilograme, locul IV la Cupa Europei, Seniori;

Locul 10 – Fabian Mircea – lupte (antrenor Dragoș Hogea): locul II la Campionatele Naționale U23, locul II la Campionatele Naționale pe Echipe, Juniori.

De asemenea, DJST Călărași menționează și o serie de sportivi cu rezultate meritorii în acest an, și anume: Daniel Manea – lupte, locul II la Campionatul Național U23 și locul II la Campionatele Naționale pe echipe; Ionuț Pavel – box, locul I la Campionatul Național de Juniori; Mihai Palaghia – lupte, locul I la Campionatul Național de Seniori și locul III la Regata Internațională de la Roma; Elena Buzdugan – canotaj, locul II la Campionatul Național de juniori; Sorin Lăcătuș – lupte, locul III la Campionatul Național individual juniori și locul II la Campionatul Național pe echipe juniori; Roxana Popa – canotaj, locul II la Campionatul Național de viteză, seniori, 1XCU și locul III la Campionatul Național de fond juniori.

A fost un an greu, venit după o perioadă care a schimbat modul nostru de a fi, de a ne antrena, de a performa. Felicitări tuturor sportivilor, antrenorilor, care au trudit în condiții extrem de grele, precum și celor care au acordat sprijin în realizarea acestor rezultate. Colectivul instituției noastre dorește să adreseze multă sănătate celor care ne fac mândri județul prin rezultatele lor și cât mai multe medalii. La mulți ani tuturor!”, a transmis Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Călărași.