Deşi a mai rămas un singur meci de disputat din cadrul etapei a 21-a, Dunărea va încheia anul pe primul loc în clasament, totalizând nu mai puţin de 49 de puncte. Cu unul mai mult decât „ultra – mediatizata” echipă a Sibiului, FC Hermannstadt, care sâmbătă la prânz n-a izbutit decât o remiză albă acasă cu CS Afumaţi.
Locul 3 revine târgoviştenilor de la Chindia care duminică vor juca acasă cu Pandurii Tg. Jiu. Chiar şi în cazul unui eşec, Chindia va ierna pe 3 având în acest moment un punct în plus faţă de CS Afumaţi.
Campionatul se reia anul viitor, pe 24 februarie, odată cu disputatea partidelor din cadrul rundei a 22-a. Dunărea va debuta pe teren propriu urmând a-şi măsura forţele cu Hermannstadt.

Etapa a 21-a
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi 1-3
Au marcat: Ed. Florescu (15’) / S. Pană (58’), Missi Mezu (63’), V. Alexandru (87’ – pen.)
CS Baloteşti – Sportul Snagov 1-0
A marcat: L. Ion (77’)
Academica Clinceni – Olimpia Satu Mare 4-1
Au marcat: C. Gliga (3’), S. Drăghici (35’), A. Blejdea (90’), M. Şandru (90+2’) / V. Pop (48’)
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad 0-0
Dacia Unirea Brăila – Ştiinţa Miroslava 1-4
Au marcat: Ol. Bucur (67’) / Al. Taciuc (12’), V. Buhăcianu (57’, 85’), H. Crişan (76’)
ASA Tg. Mureş – Foresta Suceava 2-5
Au marcat: C. Sîrbu (28’, 73’) / R. Bosînceanu (7’), Renquin (38’, 53’, 77’), M. Matei (75’)
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea 4-4
Au marcat: N. Mediop (2’, 29’, 48’), Neamţu (90+2’) / Vl. Rusu (1’, 24’, 70’ – pen.), R. Trif (82’)
AFC Hermannstadt – CS Afumaţi 0-0
FC Argeş – ASU Poli Timişoara 2-0
Au marcat: R. Grecu (38’), V. Buhăescu (85’)
Duminică, 10 decembrie
12.00 Chindia Târgovişte – Pandurii Tg. Jiu (Telekom Sport 1)

Clasament

1. Dunărea Călăraşi 21 15 4 2 43-16 49
2. AFC Hermannstadt 21 14 6 1 35-10 48
3. Chindia Târgovişte 20 11 6 3 43-12 39
4. CS Afumaţi 21 11 5 5 24-14 38
5. ASU Poli Timişoara 21 11 3 7 29-23 36
6. Academica Clinceni 21 10 5 6 34-29 35
7. FC Argeş 21 9 7 5 28-16 34
8. ASA Tg. Mureş 21 9 4 8 40-41 31
9. CS Mioveni 21 7 6 8 31-30 27
10. Sportul Snagov 21 7 5 9 16-19 26
11. Ripensia Timişoara 21 6 7 8 42-31 25
12. UTA Arad 21 6 7 8 26-26 25
13. Ştiinţa Miroslava 21 6 4 11 28-46 22
14. Luceafărul Oradea 21 5 6 10 31-38 21
15. Metaloglobus 21 5 5 11 17-29 20
16. CS Baloteşti 21 5 5 11 24-42 20
17. Foresta Suceava 21 6 2 13 21-63 20
18. Dacia Brăila 21 4 6 11 45-48 18
19. Pandurii Tg. Jiu 20 3 9 8 27-36 18
20. Olimpia Satu Mare 21 7 2 12 22-37 15

Etapa a 22-a / 24 februarie 2018

Sportul Snagov – Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea – ASA Tg. Mureş
Foresta Suceava – Dacia Brăila
Ştiinţa Miroslava – FC Argeş
ASU Poli Timişoara – Chindia Târgovişte
Pandurii Tg. Jiu – Metaloglobus
UTA Artad – Academica Clinceni
Olimpia Satu Mare – CS Mioveni
Dunărea Călăraşi – FC Hermannstadt
CS Afumaţi – CS Baloteşti
(sursa: afcdunareacalarasi)