Pe terenul din cadrul Prefab Arena din Modelu s-au desfăşurat sâmbătă, 15 februarie, începând cu ora prânzului, două meciuri de verificare ale Dunării Călăraşi, în compania unor echipe din Liga a 3-a. În prima parte, „galben – albaştrii” s-au duelat cu Agricola Borcea (locul 11 în clasamentul Seriei a 2-a), partida durând 60 de minute. Dunărea Călăraşi s-a impus cu scorul de 5 – 0, la capătul unui joc pe care l-a dominat cu autoritate. Oaspeţii au ratat şi ei două bune oportunităţi, portarul Stefan Krell fiind de fiecare dată pe fază. Au marcat Bogdan Rusu, de trei ori, în minutele 9, 42, 47, Adrian Zaluschi, din penalty, în minutul 40, în urma unui fault în suprafaţa de pedeapsă asupra aceluiaşi Bogdan Rusu şi Thaer Bawab, în minutul 58, tot el trimiţând o dată şi balonul în bară.

În al doilea joc, antrenorul Cristian Pustai a utilizat un alt „11”, meciul cu Axiopolis Cernavodă (locul 13 în topul Seriei a 2-a) încheindu-se nedecis, 1 – 1. De data asta, confruntarea a durat doar 45 de minute. George Mădălin Tudoran a deschis scorul în urma unui penalty (Mediop Ndiaye, faultat în careu) în minutul 36, însă oaspeţii au egalat după doar trei minute, tot în urma unei lovituri de la 11 metri, transformată de Silviu Moise. Cristian Raiciu a văzut cartonaşul roşu în minutul 42, un minut mai târziu intrând pe teren şi Ionuţ Ţenea.

Dunărea va debuta oficial în 2020 sâmbăta aceasta, la Ploieşti, împotriva Petrolului, partida contând pentru runda a 22-a, a 3-a a returului.

Dunărea Călăraşi – Agricola Borcea                  5 – 0

Au marcat: Bogdan Rusu (9’, 42’, 47’), Adrian Zaluschi (40’ – penalty). Thaer Bawab (58’)

Dunărea: Stefan Krell – Alexandru Ionuţ Sîrbu, Bogdan Şandru, Ahmet Ozcan, Bogdan Jica – Ariel Lopez, Robert Boboc – Adrian Zaluschi, Thaer Bawab, Georgian Honciu – Bogdan Rusu

Dunărea Călăraşi – Axiopolis Cernavodă        1 – 1

Au marcat: George Mădălin Tudoran (36’ – penalty)/Silviu Moise (39’ – penalty)

Dunărea: Nicolae Calancea – Alexandru Sabangeanu, Konstantinos Rougalas Rougkalas, Ionuţ Puţaru, Gaston Mendy – Cristian Raiciu, Silviu Moise – George Mădălin Tudoran, Gabriel Toma, Claudiu Vereş – Mediop Ndiaye.

A mai jucat: Ionuţ Ţenea