Sala Polivalentă din municipiul nostru a găzduit, săptămâna trecută, partida dintre AHC Dunărea Călăraşi şi HC Dobrogea Sud Constanţa. Formaţia călărăşeană, pregătită de antrenorul Adrian Petrea, a câştigat meciul, cu scorul de 25 – 24.
Suporterii călărăşeni au umplut sala cu aplauze şi bucurie la vederea rezultatului final.
Deși s-au înfruntat formațiile de pe locurile 3 și 10, handbaliştii călărăşeni au anulat, încă de la început, această diferență din clasament. Victoria, la limită, este mult mai clară decât arată scorul final pentru Dunărea Călăraşi, în meciul cu HC Dobrogea Sud. Formaţia tehnicianului Adrian Petrea a învins Dobrogea Sud şi a urcat pe locul opt în clasament, ultimul care asigură prezenţa în play-off.
Partida a început bine pentru constănțeni, care au condus cu 5 – 3, 6 – 4 și 7 – 5, însă Dunărea a egalat la 7. Călărășenii au marcat apoi patru goluri consecutive și de la 8 – 7 pentru dobrogeni, scorul a devenit 11 – 8 pentru Dunărea Călăraşi, care a intrat la pauză cu avantaj minim. Dunărea a condus şi la cinci goluri diferenţă în repriza a doua (19 – 14), însă, în ultimele şase minute, nu a mai marcat niciun gol. Dobrogea Sud s-a apropiat la un gol şi putea egala, dacă Nikolay Sorokin nu ar fi avut o intervenţie de excepţie în faţa lui Vujadinovic. Jocul s-a terminat cu scorul de 25 – 24, iar AHC Dunărea Călăraşi a urcat pe locul de play-off ocupat până acum de Steaua, cu şapte etape înainte de finalul sezonului regulat.
Pentru Dunărea au jucat: Valeriu Erhan, Nikolai Sorokin, Răzvan Gavriloaia ( şapte goluri), Florin Acatrinei (şase goluri), Victor Vartic (trei goluri), Pavel Gurkovsky (două goluri), Florin Dospinescu (două goluri), Konstantin Kurilenko (două) goluri, Irakli Chikovani (un gol), Alex Tarata (un gol), Bulov (un gol), Vladimir Carali şi Sabin Ignat.
Golurile echipei de pe litoral au fost înscrise de Cutura, Nikolic, Rakcevic, Toma, Vujadinovi, Angelovski, Buricea și Celica.